Zdzisław Sokal odwołany z funkcji przedstawiciela prezydenta w KNF

Zdzisław Sokal nie jest już przedstawicielem prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. Miejsce Sokala zajął Cezary Kochalski. Możliwe jednak, że Sokal... pozostanie w składzie KNF, a na pewno będzie tam przynajmniej miał "swojego człowieka".
Zobacz wideo

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy była konsekwencją wejścia w życie w piątek 14 grudnia br. części przepisów z ustawy "o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku".

Czytaj też: Zmiany w podatku VAT uderzą w producentów soków. Stawka taka jak na chipsy?

Ustawa ta wprowadziła do Komisji Nadzoru Finansowego czterech nowych członków, w tym przedstawiciela Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (pozostała trójka to: przedstawiciel premiera, przedstawiciel ministra koordynatora służb specjalnych oraz przedstawiciel prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

Tymczasem Zdzisław Sokal jest prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zatem na mocy nowej ustawy, Sokal albo inny przedstawiciel BFG i tak będzie zasiadał w poszerzonym składzie Komisji Nadzoru Finansowego. Wobec tego prezydent dokonał wymiany swojego przedstawiciela w KNF.

Dotychczas, poza przewodniczącym i jego dwoma zastępcami, w KNF zasiadało pięciu członków: przedstawiciel ministra finansów, przedstawiciel ministra przedsiębiorczości i technologii, przedstawiciel ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, przedstawiciel prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz przedstawiciel prezydenta. Teraz to grono będzie poszerzone o cztery nowe osoby.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, przedstawiciele BFG, prezesa UOKiK oraz ministra koordynatora służb specjalnych będą uczestniczyć w posiedzeniach Komisji Nadzoru Finansowego wyłącznie z głosem doradczym, i nie mają prawa brać udziału w głosowaniach.

"Plan Zdzisława"

Nazwisko Zdzisława Sokala pojawiało się w kontekście "afery KNF", czyli nagrania rozmowy Leszka Czarneckiego - właściciela Getin Noble Banku i Idea Banku - z ówczesnym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim. Chrzanowski informował w nim Czarneckiego o "planie Zdzisława".

Zdzisław (Sokal - red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin (Bank - red.) powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków

- mówił Chrzanowski.

Zawsze działam w granicach i w oparciu o prawo. Absolutnie nie prowadziłem żadnego lobbingu i działałem zgodnie z przepisami

- odpowiedział Sokal na zarzuty, że jego plan mógł być niezgodny z prawem.

Kim jest Cezary Kochalski?

Nowy przedstawiciel prezydenta w KNF, Cezary Kochalski, jest jednym z doradców Dudy. Kochalski jest doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W swojej karierze był m.in. doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego (2007-2008), prorektorem ds. strategii i rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (2012-2016) czy doradcą Prezydenta Miasta Poznania ds. strategii.

Kochalski jest autorem ponad 100 publikacji z zakresu analizy ekonomicznej, analizy finansowej, controllingu, zarządzania strategicznego, rachunkowości zarządczej oraz zarządzania wartością.

Czytaj też: Afera KNF. Czy Zdzisław Sokal został powołany do KNF zgodnie z prawem?

Więcej o: