Donald Tusk od stycznia będzie zarabiał więcej. Podwyżka większa od pensji wielu Polaków

Donald Tusk od stycznia będzie zarabiał więcej. Procentowo podwyżka nie jest duża, jednak w ujęciu kwotowym może robić wrażenie. Szczególnie na tych, którzy zarabiają poniżej średniej krajowej.
Zobacz wideo

Donald Tusk od stycznia 2019 roku będzie zarabiał więcej. Pensja byłego premiera wynosić będzie 32,7 tys. euro miesięcznie. To równowartość około 140 tys. zł.

Tusk, podobnie jak szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, będzie zarabiał o 550 euro więcej. To według obecnego kursu euro 2350 zł.

"Nie możemy mówić o wzroście"

Dla urzędników podwyżka wcale nie wydaje się tak atrakcyjna. Jak wyjaśnił Margaritis Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej, wzrost wynagrodzeń jest niższy od inflacji. Ta wyniosła bowiem w Brukseli 2,1 proc., a pensje urzędników zwiększono o 1,7 proc,

De facto nie możemy mówić o żadnym wzroście

 - stwierdził rzecznik.

Podwyżki dotyczą też komisarzy unijnych. W tym gronie jest Elżbieta Bieńkowska, minister infrastruktury i rozwoju w rządzie Platformy Obywatelskiej. Będzie zarabiać od stycznia 26,6 tys. euro. To ok. 114 tys. zł. 

Oprócz pensji, która wrasta co dwa lata, unijni urzędnicy mogą liczyć na różne dodatki, np. rodzinny czy edukacyjny.

Średnie zarobki w Polsce

Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2018 r. wyniosło w Polsce 4580,20 zł brutto. Dane dotyczą jednak firm zatrudniających minimum 10 osób, ale nie uwzględniają pracowników sektora publicznego, czyli np. nauczycieli.

Nieco lepszym wskaźnikiem obrazującym zarobki Polaków jest mediana. Według danych GUS za 2016 - aktualizowanych co dwa lata, więc najnowszych - połowa zatrudnionych w Polsce na umowę o pracę w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej dziewięciu osób otrzymywała płacę niższą niż 3510,67 zł brutto (2512 zł netto). Najczęstsze wynagrodzenie wynosiło 2074,03 zł brutto, a więc 1511,61 zł netto.  

źródło:  "The Guardian", za: Money.pl

Więcej o:
Komentarze (317)
Donald Tusk od stycznia będzie zarabiał więcej. Podwyżka większa od pensji wielu Polaków
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 51 razy 23

  I bardzo dobrze, że Polak jest czołowym politykiem zjednoczonej Europy i dużo zarabia.

 • lumpior

  Oceniono 54 razy 20

  A co to za kwota w porównaniu do trenerów kopaczy piłki i samych kopaczy?

 • maxim-sn

  Oceniono 61 razy 17

  Odczepcie się od Tuska, to facet, który przerasta wszystkich naszych polityków o wiele pięter ! Pani , której "się należy" plasuje się w tej skali - suterenie

 • kaczkawrydzykach

  Oceniono 28 razy 14

  Donald Tusk od stycznia 2019 roku będzie zarabiał równowartość około 140 tys. zł. miesięcznie. Ciekawe czy pozwoli mu to odłożyć 60 mln w Luksemburgu jak Biereckiemu PiSiemu magikowi od SKOKów

 • agaton.tona

  Oceniono 54 razy 14

  I po co taki tytuł? Zarabia dużo bo na to zasłużył, sprawuje wysoką funkcję w Europie i nikomu nic do tego ile zarabia. Nos w sos!

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 11

  Ile kosztują podatnika obsesje Antoniego?
  Tak tylko się pytam, żeby z formy nie wyjść..

 • poster012

  Oceniono 29 razy 9

  Teraz policzcie sobie ile polskiego podatnika kosztował wieczny poseł Kaczyński, ktory od 89 roku uczciwą pracą się nie skalał + 100 tys miesięcznie (na swoją ochrone)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX