Elektrownie węglowe bez dotacji już od 2025 r. Jest porozumienie ws. reformy rynku energii w UE

Po ponad 14 godzinach negocjacji, przedstawiciele unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w sprawie reformy rynku energii elektrycznej.
Zobacz wideo

Część kluczowych dla Polski zapisów dotyczących wsparcia dla elektrowni węglowych z pieniędzy publicznych pozostała - ale nie wszystkie. Teraz te uzgodnienia muszą jeszcze zaakceptować kraje członkowskie i europarlament, co wydaje się formalnością. 

Dla Polski najważniejsza była kwestia limitu emisji dwutlenku węgla - 550 gramów na kilowatogodzinę, co wyklucza elektrownie węglowe ze wsparcia państwa w ramach rynku mocy, czyli z dopłat do produkcji. Tego limitu nie zmieniono podczas negocjacji. Natomiast zgodnie z ustaleniami, nowe zasady nie będą dotyczyły wieloletnich kontraktów już zawartych w Polsce w ramach rynku mocy, na który zgodziła się Komisja Europejska. Obrona tych kontraktów była jednym z kluczowych postulatów naszej energetyki. Także nowe kontrakty, zawarte przed końcem grudnia przyszłego roku, nie będą objęte nowymi zasadami. 

Elektrownie węglowe bez dotacji już od 2025 roku

Jeśli chodzi o udział elektrowni węglowych w rynku mocy, to datą graniczną jest 1 lipca 2025 roku. Po niej nie będą one mogły otrzymywać dotacji z państwa. Ten zapis został zaostrzony w porównaniu z propozycją unijnych krajów, wyznaczającą datę graniczną na 2030 rok, na co liczyła Polska. 

Nie udało się też wynegocjować zapisów, które sprawią, że elektrownie w budowie, takie jak ta w Ostrołęce, będą mogły w przyszłości korzystać ze wsparcia finansowego. Okres przejściowy ma dotyczyć tylko tych, które w dniu wejścia w życie przepisów już istnieją i produkują prąd na potrzeby komercyjne.

Więcej o: