Sąd Najwyższy orzekł ws. handlu w niedzielę. Punkty z papierosami czy biletami mogą być otwarte

Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie sądu z Olsztyna w sprawie wątpliwości, jakie budził jeden z artykułów ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Według SN wystarczy sprzedawać jeden z wymienionych w ustawie asortymentów, by móc otworzyć sklep w niedzielę.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele jeden z zapisów pozwala na otwieranie sklepów "w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych". Ten zapis wzbudził wątpliwości olsztyńskiego sądu w związku ze sprawą sklepu z Giżycka, którego właścicielka nie tylko handlowała w niedzielę, ale jeszcze ściągnęła do pracy swoją pracownicę. Olsztyński sąd, podobnie jak wcześniej sąd niższej instancji, stanął na stanowisku, że właścicielka punktu handlowego powinna prowadzić wszystkie wymienione rodzaje asortymentu i wymierzył karę 3 tysięcy złotych grzywny. 

Sąd Najwyższy wyjaśnia przepisy

Ostatecznie sprawa dotycząca sposobu interpretacji ustawy trafiła na wokandę Sądu Najwyższego. Sędziowie mieli odpowiedzieć na pytanie, czy wystarczy jeden rodzaj, czy też trzeba prowadzić łącznie wszystkie. Zdaniem Sądu Najwyższego - jak informował Paweł Jachowski, dziennikarz wiadomoscihandlowe.pl - wystarczy przynajmniej jeden z wymienionych w ustawie asortymentów. Co oznacza, że nie trzeba prowadzić sprzedaży wszystkich i np. punkt sprzedający tylko papierosy, może być otwarty w niedziele. A więc otwarty może być sklep, którego przeważającą działalnością jest jeden z produktów, takich jak papierosy, bilety czy kupony gier losowych.

Warto jednak pamiętać, że polski system prawny nie jest systemem prawa precedensowego. Oznacza to, że decyzja SN jest wskazówką dla sądów, a nie ustala obowiązujące prawo. Dotychczasowa praktyka wskazuje, co prawda, że sądy zasadniczo sugerują się wykładnią ustaloną przez Sąd Najwyższy, ale nie oznacza to, że nie mogą mieć innego zdania w innym przypadku. 

Więcej o: