Ministerstwo Finansów wprowadza wielką zmianę. Małe firmy nie są gotowe. Chodzi o deklaracje PIT

Firmy od przyszłego roku będą musiały wysyłać do urzędów skarbowych roczne rozliczenia PIT pracowników o cały miesiąc wcześniej niż dotychczas. Ponadto mniejsze podmioty muszą to robić elektronicznie. Większość przedsiębiorców deklaruje, że na zmiany nie jest gotowa.
Zobacz wideo

Od 2019 roku pracodawcy mają mniej czasu na rozliczenie swoich pracowników w skarbówce. Termin na złożenie deklaracji upływa z końcem stycznia. Ponadto wszyscy muszą wysyłać je drogą elektroniczną. 

Do tej pory na PIT-y było o cały miesiąc więcej czasu. Dodatkowo mniejsze firmy mogły wysyłać rozliczenie za pomocą tradycyjnej poczty.

Serwis e-file.pl przeprowadził badania wśród przedsiębiorców pytając, czy czują się gotowi na wysłanie dokumentów elektronicznie. 52 proc. spośród przebadanych firm, w której pracuje do 9 osób, odpowiedziała przecząco. 

Przeprowadzone przez nas badanie dostarcza alarmujących wniosków. Znaczna część firm nie jest gotowa zmierzyć się z nadchodzącymi zmianami dotyczącymi PIT-11. Sporo problemów sprawia małym przedsiębiorstwom nałożony na nie obowiązek elektronicznej wysyłki informacji o dochodach pracowników, a także skrócony czas na przygotowanie wszystkich dokumentów, którego termin upływa 31 stycznia 2019

- czytamy w raporcie. 

Konieczność wysyłki dokumentów elektronicznie nie podoba się też średnim i dużym firmom. 36 proc. spośród tych, które zatrudniają od 9 do 49 pracowników nie czuje się gotowa, by wypełnić obowiązek w terminie. W przypadku zatrudniających od 50 do 249 pracowników jest to 18 proc. Problem zgłaszają też firmy z terenów wiejskich - w tym wypadku brak gotowości deklaruje 40 proc. podmiotów.

Czytaj też: Duża zmiana dla milionów Polaków - koniec z wypełnianiem PIT-ów. Prezydent podpisał ustawę 

Blisko połowa badanych firm twierdzi też, że może nie zdążyć z dotrzymaniem nowego terminu. 

Przedsiębiorcy nie mają wiedzy

Obawy właścicieli firm mają swoje źródło. Z tych samych badań wynika bowiem, że jedna trzecia nie orientuje się w zmianach dotyczących sposobu i terminu wysyłki rozliczeń PIT. 44 proc. badanych deklaruje jedynie powierzchowną wiedzę. To jednak nie powinno stanąć na przeszkodzie do dochowania wszelkich formalności w terminie.

Bez względu jednak na wielkość firmy warto dopilnować terminowego złożenia PIT-11, by uniknąć ewentualnej grzywny. Nie ma możliwości, by PIT-u w ogóle nie złożyć, gdyż jest to ustawowy obowiązek pracodawcy i Urząd Skarbowy o takie informacje ostatecznie zawsze się upomni

- ostrzega e-file.pl 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie firmy e-file w grudniu 2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 506 ankiet.

Więcej o: