Od 2019 roku pracodawcy mają mniej czasu na rozliczenie swoich pracowników w skarbówce. Termin na złożenie deklaracji upływa z końcem stycznia. Ponadto wszyscy muszą wysyłać je drogą elektroniczną.
Do tej pory na PIT-y było o cały miesiąc więcej czasu. Dodatkowo mniejsze firmy mogły wysyłać rozliczenie za pomocą tradycyjnej poczty.
Serwis e-file.pl przeprowadził badania wśród przedsiębiorców pytając, czy czują się gotowi na wysłanie dokumentów elektronicznie. 52 proc. spośród przebadanych firm, w której pracuje do 9 osób, odpowiedziała przecząco.
Przeprowadzone przez nas badanie dostarcza alarmujących wniosków. Znaczna część firm nie jest gotowa zmierzyć się z nadchodzącymi zmianami dotyczącymi PIT-11. Sporo problemów sprawia małym przedsiębiorstwom nałożony na nie obowiązek elektronicznej wysyłki informacji o dochodach pracowników, a także skrócony czas na przygotowanie wszystkich dokumentów, którego termin upływa 31 stycznia 2019
- czytamy w raporcie.
Konieczność wysyłki dokumentów elektronicznie nie podoba się też średnim i dużym firmom. 36 proc. spośród tych, które zatrudniają od 9 do 49 pracowników nie czuje się gotowa, by wypełnić obowiązek w terminie. W przypadku zatrudniających od 50 do 249 pracowników jest to 18 proc. Problem zgłaszają też firmy z terenów wiejskich - w tym wypadku brak gotowości deklaruje 40 proc. podmiotów.
Czytaj też: Duża zmiana dla milionów Polaków - koniec z wypełnianiem PIT-ów. Prezydent podpisał ustawę
Blisko połowa badanych firm twierdzi też, że może nie zdążyć z dotrzymaniem nowego terminu.
Obawy właścicieli firm mają swoje źródło. Z tych samych badań wynika bowiem, że jedna trzecia nie orientuje się w zmianach dotyczących sposobu i terminu wysyłki rozliczeń PIT. 44 proc. badanych deklaruje jedynie powierzchowną wiedzę. To jednak nie powinno stanąć na przeszkodzie do dochowania wszelkich formalności w terminie.
Bez względu jednak na wielkość firmy warto dopilnować terminowego złożenia PIT-11, by uniknąć ewentualnej grzywny. Nie ma możliwości, by PIT-u w ogóle nie złożyć, gdyż jest to ustawowy obowiązek pracodawcy i Urząd Skarbowy o takie informacje ostatecznie zawsze się upomni
- ostrzega e-file.pl
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie firmy e-file w grudniu 2018 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 506 ankiet.