Ambasador USA w Niemczech z mocnym apelem: Czas wstrzymać wsparcie dla Nord Stream 2

Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell zażądał od niemieckiego rządu wstrzymania wsparcia budowy gazociągu Nord Stream 2. Na łamach "Rheinische Post" Richard Grenell napisał, że gazociąg jeszcze szerzej otworzy dla Rosji drzwi do zwiększenia agresji przeciwko Ukrainie. 

Ambasador USA zwrócił uwagę, że oddanie agresywnemu Putinowi gazociągu Nord Stream 2 zwiększy jego kontrolę nad podażą energii do Europy.

- To jest najwyższy czas, aby Niemcy wstrzymały swoje wsparcie dla gazociągu i żeby dostrzegły, że rosyjski rząd próbuje przejąć kontrolę na dostawami energii do krajów europejskich - napisał Richard Grenell. Dodał, że rurociągiem z Rosji płynie nie tylko gaz, ale także rosyjskie wpływy.

- Wzywamy Berlin do przyłączenia się do państw, dla których Nord Stream 2 jest sprzeczny z bezpieczeństwem energetycznym Europy - napisał ambasador. Jego zdaniem, Niemcy, wstrzymując wsparcie dla gazociągu pokazałyby solidarność z Unią Europejską i Ukrainą. 

Czytaj więcej: "FAS": Gazociąg Nord Stream 2 to rosyjska broń przeciwko Ukrainie

Część niemieckich mediów skrytykowała list ambasadora, nazywając go ingerencją w wewnętrzne sprawy ich kraju.

Pomimo krytyki płynącej z Unii Europejskiej, z Polski, krajów bałtyckich oraz skandynawskich gazociąg Nord Stream 2 nadal jest budowany przy mocnym wsparciu niemieckiego rządu. 

Więcej o: