Porozumienie z MON. Lotnisko Chopina będzie mogło rozbudować północną część terminalu

Resorty infrastruktury i obrony narodowej podpisały porozumienie przekazujące 8,5 tys. metrów kwadratowych w dzierżawę PPL. To szansa dla Lotniska Chopina.

19 grudnia sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Mikołaj Wild i sekretarz stanu w MON Tomasz Zdzikot podpisali porozumienie w sprawie przekazana terenu o powierzchni 8,5 tys. metrów kwadratowych w dzierżawę PPL. W podpisywaniu porozumienia brały też udział Agencja Mienia Wojskowego, Stołeczny Zarząd Infrastruktury i PPL. 

Większe możliwości dla Lotniska Chopina

Przekazanie dodatkowej powierzchni PPL oznacza nowe możliwości dla Lotniska Chopina. Port lotniczy zyska dzięki temu przestrzeń dla rozbudowy północnej części terminalu, w którym znajduje się strefa dla pasażerów podróżujących poza Schengen. Na pozyskanym terenie będzie można utworzyć, m.in., nowe stanowiska postojowe dla samolotów pasażerskich - zmieści się tam 8 samolotów typu C (np. Boeing 737) lub 3 samoloty typu E (np. Boeing 787) i 2 typu C, wszystko w zależności od potrzeb. 

PPL, w komunikacie prasowym, przyznaje, że przebudowa jest niezbędna do tego, by warszawskie lotnisko mogło sobie poradzić z rosnącym zapotrzebowaniem na rejsy z i do Polski. W tym roku liczba obsłużonych w Warszawie pasażerów z pewnością będzie znacząco większa niż 17 milionów. 

Przepustowość Lotniska Chopina dramatycznie się kurczy. Obecnie w momencie tzw. szczytów wykorzystujemy 100% naszych zasobów. Należy pamiętać, że przepustowość nie ogranicza się wyłącznie do dróg startowych – dotyczy to także pozostałych elementów infrastruktury i jest tak słaba, jak jej najsłabsze ogniwo

– mówi Piotr Rudzki z Biura Prasowego Lotniska Chopina.

Przebudowa naszego portu jest również konieczna pod kątem tworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lotnisko Chopina obecnie wypracowuje masę krytyczną dla CPK. Dlatego też nie możemy zwalniać tempa i musimy dostosować się do potrzeb przewoźników, którzy chcą uruchamiać połączenia do Warszawy lub rozwijać się w naszym regionie

- dodaje Piotr Rudzki. 

Lotnisko Chopina w ciągu jedenastu miesięcy tego roku odprawiło już 16,5 mln pasażerów. W sezonie zima 2018/2019 w ofercie jest 114 połączeń regularnych i 40 czarterowych. Stołeczny port lotniczy jest największym lotniskiem w Polsce. 

Więcej o: