PiS ratuje ustawę uwłaszczeniową. Senat blokuje drastyczne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste

Robert Kędzierski
Senatorowie PiS przegłosowali własny projekt nowelizacji ustawy dotyczącej użytkowania wieczystego. Chcą ograniczyć samorządom możliwość podnoszenia opłat. Jednocześnie odrzucili poprawki PO i nie zgadzają się, by większe bonifikaty za wniesienie jednorazowej opłaty przekształceniowej objęły grunty należące do skarbu państwa.
Zobacz wideo

Od przyszłego roku osoby posiadające domy czy mieszkania na gruntach należących do samorządów lub skarbu państwa, uwłaszczą się. Zgodnie z ustawą przyjętą przez PiS, użytkowanie wieczyste zniknie.

Czytaj także:  Radni Warszawy się ugięli. Wraca 98-procentowa bonifikata za użytkowanie wieczyste. Wszyscy radni "za"

Właściciele nieruchomości mają dwie możliwości. Za ziemię pod budynkiem mogą płacić tak jak do tej pory (przez 20 lat), lub wnieść jednorazową opłatę przekształceniową w całości. W pierwszym wypadku z punktu widzenia właściciela nieruchomości zmienia się niewiele - płaci tak jak płacił, tyle że nie za użytkowanie wieczyste, a za przekształcenie ziemi samorządu czy państwa w swoją własność. W drugim wypadku natomiast właściciel nieruchomości może skorzystać z bonifikaty. 

Samorządy podnoszą stawki, senat interweniuje

W reakcji na wejście ustawy część samorządów zaczęła podnosić stawki za użytkowanie wieczyste. Uzasadniają to tym, że wzrosła wartość gruntu. A wysokość opłaty za użytkowanie to jeden procent tej wartości. Efekt? Na przykład koszt użytkowania wieczystego za garaż do tej pory wynosił 100 zł, po zmianach wynosić ma 700 zł. Wzrost opłaty wynosi więc kilkaset procent. 

I tu do akcji wkroczył Senat. W przyjętej w czwartek nowelizacji ustawy ograniczył możliwość podnoszenia stawek za użytkowanie wieczyste. 

Dokonywana przez właściwy organ aktualizacja wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, nie może być wyższa niż suma zwiększeń lub zmniejszeń cen lokali mieszkalnych w danym województwie, z czterech kwartałów poprzedzających kwartał, w którym dokonano aktualizacji, określonych według wskaźników zmian cen dla lokali mieszkalnych ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

- tłumacząc to na nieco bardziej zrozumiały język podstawą do podniesienia opłat za użytkowanie wieczyste ma być wzrost cen lokali mieszkaniowych w danym województwie na przestrzeni ostatniego roku. Tymczasem nieruchomości w ciągu roku drożeją zazwyczaj w granicach kilku procent. 

Senat odrzuca poprawkę PO

Platforma Obywatelska chciała swoich zmian w projekcie PiS. Chodziło o to, by ustalić równy poziom bonifikat dla tych, którzy chcą wnieść jednorazową opłatę przekształceniową. To pokłosie sytuacji w Warszawie.

Przed wyborami bonifikata miała wynieść 98 proc. To oznaczałoby, że przekształcenie użytkowania wieczystego we własność w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej wyniosłoby kilkaset złotych. Po wyborach PO zmniejszyła wysokość bonifikaty do 60 proc. A to oznaczałoby spory wzrost opłaty przekształceniowej - z kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Czytaj też: To już pewne - od 2019 r. koniec z użytkowaniem wieczystym. Ustawa podpisana

Ostatecznie Rafał Trzaskowski przywrócił 98 procentową bonifikatę. Platforma chce jednak, by PiS zmienił jej wysokość w całym kraju przyjmując taką bonifikatę dla gruntów skarbu państwa. Posłowie PO wnieśli do Sejmu projekt własnej ustawy, a senatorowie zgłosili podobne poprawki do projektu senatorów PiS. Prawo i Sprawiedliwość w tym zakresie ustawy jednak zmieniać nie chce. Wysokość bonifikaty dotycząca gruntów państwa wynosi 60 proc. 

Projekt senatorów PiS może być rozpatrzony na specjalnym posiedzeniu Sejmu, które zostanie najprawdopodobniej zwołane tuż po świętach. 

Więcej o:
Komentarze (40)
PiS ratuje ustawę uwłaszczeniową. Senatorzy chcą niższych opłat. Uchwalili własną nowelizację
Zaloguj się
 • yaros

  Oceniono 24 razy 18

  Jak to pis jest przecież za 98% bonifikatą, a może tylko w Warszawie, pod puibliczkę?

 • vito60

  Oceniono 24 razy 16

  Czyli mniej dla samorządów, w większości antypisich, więcej dla budżetu pisiego państwa. Niejaki Kaleta już się nie oburza.

 • boczny_obserwator

  Oceniono 23 razy 15

  Czyli w Warszawie nieszczęśnicy co mają budynki na gruntach Skarbu Państwa (1/3) zapłacą za przekształcenie 20 (!) razy więcej niż szczęśliwcy co maja budynki na gruntach samorządowych. Jeżeli Kaczyński wygłosił osobiści opinie że zmniejszenie bonifikaty z 98 do 60% przez samorząd warszawski to rabowanie mieszkańców, to poparcie przez niego bonifikaty 60% dla gruntów we władaniu SP oznacza że sam jest rabusiem (i hipokrytą).

 • def11

  Oceniono 20 razy 14

  Panie Kaczyński 98 % bonifikaty to więcej niż 60 %, tu chyba sporu nie ma ? Czyli kto tu, używając waszego języka, okrada Polaków ?

 • tilow3

  Oceniono 20 razy 12

  Ja nie pojmuję jednego i to bardziej niż bardzo. Pisowcy bez ogródek wyzywają opozycję od "lewactwa, dewiantów, złodziei, komunistów, gorszego sortu, totalnymi, oszustami, kłamcami" i czym tam jeszcze się mogą popisać, a opozycja w postaci pana Schetyny delikatnie - w imię poprawności politycznej! Droga opozycjo! schowajcie sobie tę poprawność w głębokiej analizie! Państwo PiS to mafia i struktury bandyckie! i tak powinniście na każdym kroku o nich mówić i nazywać kryminalnymi wszystkie ścieżki ich postępowania. Dosyć poprawności politycznej!

 • ad2009

  Oceniono 14 razy 10

  Niestety, w Skarbie Państwa brak kasy i dzielni senatorowie z jedynej slusznej partii, broniacej Polakow przed oskubaniem przez obcych, nie wyrazaja zgody na te 98% bonifikaty ( zreszta podobnie jak w pierwotnej ustawie poslowie i senatorowie PO). Obywatel ma placic , bo tak kazal dziadyga z Żoliborza ( w ramach "rekompensaty" za przegrane w miastach wybory samorządowe?)

 • bmarten

  Oceniono 9 razy 9

  Pisuarowe, załgane skurw..syny.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 7 razy 7

  Póki co to niczego nie blokuje. Ot tak sobie pitoli przy kawce i ciasteczkach, taka śmieszna grupa kolesi bez żadnego trybu.

 • andrzejkot79

  Oceniono 10 razy 6

  PIS oszukuje swoich własnych wyborców. Wiadomo przecież, że ciemny lud i tak to łyknie. W Warszawie PISowi chodziło o głosy wyborców lub o stratę finansowa w budżecie Warszawy. Oni nienawidzą Warszawy i Warszawiaków. A skoro chcą być tacy uczciwi to niech zgłoszą bonifikatę 98% dla wszystkich. To kolejny przypadek gdzie PiS dzieli Polaków. Podobnie jakże 500+. Cześć społeczeństwa dla PIS jest niegodna by korzystać z tego programu. Podobnie jak z bonifikatami. Dlaczego w innych miastach bonifikata wynosi tylko 60%? Precz z PISem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX