Płacił za użytkowanie wieczyste 1400 zł. Dostał podwyżkę na 6000 zł. Samorządy podnoszą stawki

Robert Kędzierski
Do naszej redakcji zgłosił się pan Damian zmartwiony pismami nadesłanymi przez zarząd dzielnicy Mokotów. Na kilka tygodni przed końcem roku dowiedział się, że opłaty przekształceniowe za grunt pod mieszkaniem i garażem rosną o kilka tysięcy złotych.
Zobacz wideo

Ustawa uwłaszczeniowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2019 roku, oznacza rewolucję. Użytkowanie wieczyste znika. Osoby, które mają nieruchomości mieszczące się na gruntach samorządowych lub państwowych przez 20 lat będą płacić tzw. opłatę przekształceniową. Mogą ją też wnieść w postaci jednorazowej, korzystając przy tym z bonifikaty.

Czytaj też: Budżet ugina się od nadwyżki. Aż 11 miliardów złotych

Wysokość opłaty przekształceniowej jest zależna od wartości gruntu na którym stoi nieruchomość. Likwidacja użytkowania wieczystego wielu lokalnym władzom się nie podoba. Niektóre dokonują więc nowych wycen działek. I na tej podstawie podnoszą opłaty.

Kilka tysięcy złotych więcej

Jeden z naszych czytelników boleśnie odczuł skutki przepisów. Z pisma przesłanego przez zarząd dzielnicy Mokotów pod koniec listopada dowiedział się, że za użytkowanie garażu ma płacić ok. 4500 zł. Rok temu było to ok. 1500 zł. Za mieszkanie o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych opłata wzrosła z ok. 450 do ok. 1500 zł. 

Rok temu metr gruntu pod moim garażem kosztował 900 zł. W tym roku 3200 zł. Uważam że to jest wysoce nierynkowe przeszacowanie. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, żeby z roku na rok wartość gruntu wzrosła o ponad 300 proc.

- stwierdził pan Damian w rozmowie z naszą redakcją. 

Od nowego roku za mieszkanie i garaż mam płacić ok. 6000 zł. Do tej pory płaciłem ok. 1800 zł.

- wylicza, nie kryjąc oburzenia. 

Na dowód swoich słów prezentuje pisma. Jasno z nich wynika, że wzrost opłaty wynosi w sumie kilka tysięcy złotych.

Samorządy podnoszą ceny gruntówSamorządy podnoszą ceny gruntów Fot. Redakcja

Skąd te podwyżki

Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste zawsze naliczana była na podstawie wartości gruntu. Dla budynków niekomercyjnych jest to 1 proc., dla komercyjnych 3 proc. Od nowego roku użytkowania wieczystego już nie będzie. Opłaty, które wniosą mieszkańcy i przedsiębiorcy będą już opłatami przekształceniowymi. Wysokość opłaty przekształceniowej jest zależna od opłaty za użytkowanie wieczyste. Jeśli samorządy nie zmienią jej w tym roku w przyszłym stawek już nie podniosą. 

Skoro opłatę można wnieść jednorazowo i skorzystać na bonifikacie niektóre samorządy kalkulują: jeśli podniesiemy opłatę za użytkowanie wieczyste jeszcze w tym roku w kolejnych latach opłata przekształceniowa będzie wyższa.

Oficjalnie samorządowcy - również w piśmie do pana Damiana - tłumaczą podwyżki nowymi wycenami gruntu. Często uzasadniają, że nie były aktualizowane przez kilkanaście lat. 

Senat chce zablokować drastyczne podwyżki

Jak już informowaliśmy właśnie tego typu sytuacje sprawiły, że senatorowie PiS wystąpili z inicjatywą ustawodawczą. Chcą znowelizować przepisy w taki sposób, by zmiana wyceny gruntu, na której stoi nieruchomość nie była dowolna. Na samorządy zostanie nałożone ograniczenie wynikające ze zmian cen odnotowanych przez GUS. 

Możliwe, że przepisy zostaną uchwalone jeszcze w tym roku, na specjalnym posiedzeniu Sejmu zwołanym tuż po świętach. Co jednak z osobami, które już nowe wyceny dostały? Czy będą musiały płacić wedle już otrzymanych stawek? To pytanie do czasu uchwalenia nowelizacji musi zostać otwarte. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę

Więcej o: