Płacił za użytkowanie wieczyste 1400 zł. Dostał podwyżkę na 6000 zł. Samorządy podnoszą stawki

Robert Kędzierski
Do naszej redakcji zgłosił się pan Damian zmartwiony pismami nadesłanymi przez zarząd dzielnicy Mokotów. Na kilka tygodni przed końcem roku dowiedział się, że opłaty przekształceniowe za grunt pod mieszkaniem i garażem rosną o kilka tysięcy złotych.
Zobacz wideo

Ustawa uwłaszczeniowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2019 roku, oznacza rewolucję. Użytkowanie wieczyste znika. Osoby, które mają nieruchomości mieszczące się na gruntach samorządowych lub państwowych przez 20 lat będą płacić tzw. opłatę przekształceniową. Mogą ją też wnieść w postaci jednorazowej, korzystając przy tym z bonifikaty.

Czytaj też: Budżet ugina się od nadwyżki. Aż 11 miliardów złotych

Wysokość opłaty przekształceniowej jest zależna od wartości gruntu na którym stoi nieruchomość. Likwidacja użytkowania wieczystego wielu lokalnym władzom się nie podoba. Niektóre dokonują więc nowych wycen działek. I na tej podstawie podnoszą opłaty.

Kilka tysięcy złotych więcej

Jeden z naszych czytelników boleśnie odczuł skutki przepisów. Z pisma przesłanego przez zarząd dzielnicy Mokotów pod koniec listopada dowiedział się, że za użytkowanie garażu ma płacić ok. 4500 zł. Rok temu było to ok. 1500 zł. Za mieszkanie o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych opłata wzrosła z ok. 450 do ok. 1500 zł. 

Rok temu metr gruntu pod moim garażem kosztował 900 zł. W tym roku 3200 zł. Uważam że to jest wysoce nierynkowe przeszacowanie. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, żeby z roku na rok wartość gruntu wzrosła o ponad 300 proc.

- stwierdził pan Damian w rozmowie z naszą redakcją. 

Od nowego roku za mieszkanie i garaż mam płacić ok. 6000 zł. Do tej pory płaciłem ok. 1800 zł.

- wylicza, nie kryjąc oburzenia. 

Na dowód swoich słów prezentuje pisma. Jasno z nich wynika, że wzrost opłaty wynosi w sumie kilka tysięcy złotych.

Samorządy podnoszą ceny gruntówSamorządy podnoszą ceny gruntów Fot. Redakcja

Skąd te podwyżki

Wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste zawsze naliczana była na podstawie wartości gruntu. Dla budynków niekomercyjnych jest to 1 proc., dla komercyjnych 3 proc. Od nowego roku użytkowania wieczystego już nie będzie. Opłaty, które wniosą mieszkańcy i przedsiębiorcy będą już opłatami przekształceniowymi. Wysokość opłaty przekształceniowej jest zależna od opłaty za użytkowanie wieczyste. Jeśli samorządy nie zmienią jej w tym roku w przyszłym stawek już nie podniosą. 

Skoro opłatę można wnieść jednorazowo i skorzystać na bonifikacie niektóre samorządy kalkulują: jeśli podniesiemy opłatę za użytkowanie wieczyste jeszcze w tym roku w kolejnych latach opłata przekształceniowa będzie wyższa.

Oficjalnie samorządowcy - również w piśmie do pana Damiana - tłumaczą podwyżki nowymi wycenami gruntu. Często uzasadniają, że nie były aktualizowane przez kilkanaście lat. 

Senat chce zablokować drastyczne podwyżki

Jak już informowaliśmy właśnie tego typu sytuacje sprawiły, że senatorowie PiS wystąpili z inicjatywą ustawodawczą. Chcą znowelizować przepisy w taki sposób, by zmiana wyceny gruntu, na której stoi nieruchomość nie była dowolna. Na samorządy zostanie nałożone ograniczenie wynikające ze zmian cen odnotowanych przez GUS

Możliwe, że przepisy zostaną uchwalone jeszcze w tym roku, na specjalnym posiedzeniu Sejmu zwołanym tuż po świętach. Co jednak z osobami, które już nowe wyceny dostały? Czy będą musiały płacić wedle już otrzymanych stawek? To pytanie do czasu uchwalenia nowelizacji musi zostać otwarte. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę

Więcej o:
Komentarze (113)
Płacił za użytkowanie wieczyste 1400 zł. Dostał podwyżkę na 6000 zł. Samorządy podnoszą stawki
Zaloguj się
 • bezkasy

  Oceniono 24 razy 12

  mnie boli rozdawanie samorzadowych gruntow za bezcen po co? to nie sprawiedliwe i nie uczciwe, jesli zdzisiek dostaje bonifikate za grunt ja chce wartosc tej bonifikaty na konto

 • simpson85

  Oceniono 21 razy 11

  Do wszystkich ujadających pisiorków
  prawo. gazetaprawna.pl /artykuly/1215220,przeksztalcenie-uzytkowania-wieczystego-we-wlasnosc-ustawa-z-podpisem-prezydenta.html
  Głosowanie nad ustawą
  sejm.gov .pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&nrkadencji=8&nrposiedzenia=67&nrglosowania=43
  Także tego :)

 • golec007

  Oceniono 12 razy 10

  z pobieżnych rachunków, chociaz przez zamazanie nie są idealne, to garaż ma powieszchnie ok 45 metrów. Mimo wszystko to duży garaż na 3 samochody. (a wygląda na to że mieszkanie jest liczone oddzielnie), także opłata roczna za miejsce garaż to ok 500 zł. Mieszkanie też musi mieć spory metraż ale że nie ma danych to nie chce gdybać

 • remoteisland

  Oceniono 11 razy 9

  Panie Damianie, za grunt pod garażem płacił Pan 1% wartości gruntu rocznie. Ale zgodnie z prawem przyjętym prze obecny Sejm pod wodzą niejakiego Kuchcińskiego z bolszewickiej organizacji pod nazwą PiS powinien i będzie Pan płacił 3% wartości gruntu. Bo okazało się, że garaż to lokal użytkowy a nie mieszkalny (chyba, że w księdze wieczystej mieszkania jest garaż dopisany). Dlatego trzykrotna podwyżka. Jeśli ma Pan i mieszkanie i garaż to jest Pan kułakiem i bolszewicka władza z PiS musi Pana przywołać do porządku i obrabować.

 • 13sw

  Oceniono 19 razy 9

  To nie jest tak, że ziemia pana Damiana zdrożała o 300% w ciągu roku, ale pewnie zdrożała tyle w ostatnich 15 latach, a urząd nie nadążał aktualizować wszystkim opłaty.

  Czyli przez ostatnie lata płacił "za mało" i teraz dostanie stawkę rynkową. No ale odwołać się może przecież.

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 7

  To przecież normalna praktyka, OD LAT stosowana przez samorządy, BEZ względy na opcję polityczną. Np. u mnie, na warszawskiej dzielnicy Ursynów, dwa lata temu podniesiono stawki o ok. 150%. Oczywiście członkowie mojej spółdzielni odwołali się do SKO i wyszły jaja. Bo spółdzielnia podzielona jest na dwie odrębne nieruchomości. Więc w przypadku pierwszej, jeden skład Kolegium UZNAŁ racje mieszkańców i przywrócił niższe stawki, a rozpatrujący drugą, leżącą obok tamtej działkę INNY skład Kolegium już racji nie uznał więc połowa członków TEJ SAMEJ spółdzielni od dwóch lat płaci WYŻSZE stawki :-))

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy 5

  Wykupiłby i nie miałby problemu.. Ja chcę odkupić 200 m.kw. od miasta i nie mogę,bo teren inwestycyjny,ale płacić za użytkowanie muszę.

 • smiki48

  Oceniono 8 razy 4

  a teraz proste zadanie z matematyki. Ile wyniesie roczna rata spłaty kredytu dzięki któremu zakupiono działkę pod dom i garaż? Jeśli działka kosztowała tylko 300 tysięcy, to roczna spłata kredytu wynosi co najmniej 15 tysięcy zł. Przez 30 lat I kto kogo okrada?

 • six_a

  Oceniono 10 razy 4

  użytkowanie wieczyste znika od 2019, więc podnieśmy stawki na rok. ku... tylko w tym debilandzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX