W 2019 r. najniższa emerytura w górę. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Poinformowano o tym na stronie internetowej głowy państwa.
Zobacz wideo

Głównym celem ustawy jest podniesienie wysokości kwot najniższych świadczeń oraz określenie na rok 2019 zasad waloryzacji świadczeń z gwarantowaną minimalną podwyżką. 

Czytaj więcej: Sędziowie zapłacą za protest w sądach? Wiceminister: Zamrożenie dodatków to miliony złotych

Ustawa, wchodzi w życie 1 marca 2019 r., z wyjątkiem kilku artykułów, które będą obowiązywać od dnia następującego po dniu ogłoszenia. 

Najniższa emerytura 1100 zł

Nowe prawo zakłada podwyższenie wysokości m.in. :

1) renty z tytułu niezdolności do pracy dla osób całkowicie niezdolnych do pracy do wysokości 1100 zł miesięcznie oraz dla osób częściowo niezdolnych do pracy do wysokości 825 zł miesięcznie;

2) najniższej emerytury oraz renty rodzinnej do wysokości 1100 zł miesięcznie (obecnie to 1029,80 zł);

3) kwoty świadczenia przedemerytalnego do kwoty 1140,99 zł  miesięcznie.

Według nowych przepisów podwyższone (wskaźnikiem waloryzacji) mają być kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 28 lutego 2019 r., z zastrzeżeniem gwarantowanej kwoty podwyżki nie mniejszej niż 70 zł.

W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 52,50 zł. W przypadku emerytury częściowej kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 35 zł.