Donald Trump nie spędzi świąt w Mar-a-Lago. W Waszyngtonie zatrzymał go kryzys budżetowy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump pozostanie w Waszyngtonie na okres świąteczny w związku z nieuchwaleniem prowizorium budżetowego - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Amerykański prezydent miał koniec roku spędzić z rodziną na Florydzie w swojej posiadłości Mar-a-Lago.
Zobacz wideo

Brak porozumienia budżetowego

W związku z nieuchwaleniem prowizorium część amerykańskiego rządu i administracji federalnej zawiesiła działalność. Czas na zatwierdzenie przez Senat prowizorium minął wczoraj. Prezydent Donald Trump domagał się, aby w ustawie ujęto kwotę ponad 5 miliardów dolarów, przeznaczoną na budowę muru na granicy z Meksykiem, jednak nie zgodzili się na to Demokraci. Do uchwalenia budżetu w liczącym 100 parlamentarzystów Senacie wymagane jest co najmniej 60 głosów, co oznacza, że mający przewagę dwóch głosów Republikanie nie są w stanie sami rozstrzygnąć głosowania na swoją korzyść.

Przymusowe urlopy

Zawieszenie funkcjonowania niektórych departamentów federalnych oraz kilku innych agencji związane jest z formalnym brakiem ich finansowania. Dotyczy łącznie setek tysięcy osób. Poza pewnymi wyjątkami, związanymi z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa państwa, pracownicy np. departamentów stanu, rolnictwa, sprawiedliwości czy NASA zostają wysłani na przymusowy urlop, podczas którego nie otrzymują wynagrodzenia.
Taka sytuacja ma miejsce po raz trzeci w tym roku, poprzednio w styczniu i lutym.

Więcej o:
Komentarze (42)
Donald Trump nie spędzi świąt w Mar a Lago na Florydzie. W Waszyngtonie zatrzymał go kryzys budżetowy
Zaloguj się
 • kaczoroa

  Oceniono 18 razy 6

  Mexico will pay, więc o co chodzi? Niech zwróci się do rządu meksykańskiego o te 5 dużych baniek. To była jego obietnica wyborcza, że zapłaci meksyk i lud to kupił. Niech teraz kombinuje stary cymbał

 • mr.knox

  Oceniono 12 razy 4

  Jak na razie to wiadomo jedynie, ze Trump odwolal swoj przylot w piatek wieczorem a nie cale swiateczne wakacje. Jego rodzina jest juz w Palm Beach i Trump moze przyleciec kazdego dnia.

 • puch4cz

  Oceniono 12 razy 2

  Zapomnieliscie dodać, ze duża część pracowników federalnych musi dalej pracować, ale być moze bez wynagrodzenia. Normalnie raj dla wielbicieli "małego państwa"...

  Ten kraj nie jest normalny.

 • lactum

  Oceniono 5 razy 1

  Zdarza sie. Mnie tez budzet trzyma w mieszkaniu.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 13 razy 1

  To już 3-ci kryzys budżetowy w tym roku za 'miłościwego panowania' króla Trumpa. Biznesmana z 6-ma bankructwami i 'najlepszego negocjatora świata' i 'stabiolnego geniusza' (we własnej opinii).

 • czeslaw.emilian.sarna

  Oceniono 8 razy 0

  Bob Wooddward napisał ciekawą, obszerną książkę pt. Strach :Trump w Białym Domu /jest już jej polskie wydanie/. Kto wcześniej przeleciał " Ogień i Furię " Michaela Wolffa, ten znajdzie coś naprawdę jeszcze ciekawiej przedstawionego tym razem przez Woodwarda. Co tam wzmianka o budżecie? Nadzieje, że impeachment jest przed nami, są coraz bardziej uzasadnione. Trudno wprost sobie wyobrazić, by na nadziejach mogło się skończyć. Ograniczoność i nieprzewidywalność aranżera i uczestnika "złotego deszczu" wyzwala autentyczny strach. Ciekawa lektura, wiele w niej analogii i skrajnych przeciwieństw /dla polskiego czytelnika przede wszystkim/.

 • rezimthuska

  Oceniono 6 razy 0

  wypowiedź red. Żakowskiego:
  - Oglądałem posiedzenie Rady Warszawy. Pokazało, z jakim horrorem będziemy mieć do czynienia, jeśli w 2019 r. wygra opozycja. Kompletny brak szacunku dla reguł demokracji. Blokowanie debaty....

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 18 razy 0

  Patrząc na mordę Trumpa i jego głupie miny powiedzcie, czy on jest zdrowy psychicznie? Chyba nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX