Koła Gospodyń Wiejskich mogą otrzymać po 5 tys. zł. To ostatni moment, aby złożyć wniosek

Tylko do 27 grudnia koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się o dotacje na swoją działalność. Mogą otrzymać na ten cel od 3 do 5 tysięcy złotych, w zależności od liczby członkiń.
Zobacz wideo

Przedstawiciele kół gospodyń wiejskich przez złożeniem dokumentów o przyznanie pomocy, muszą zarejestrować się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj też: Koła Gospodyń Wiejskich to milion osób. Rząd Morawieckiego chce na nie wydać nawet 100 mln zł

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zaznacza, że zarejestrowane koła nabędą osobowość prawną, która daje im większe możliwości.

Mogą aplikować do różnych programów samorządowych, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, lokalnych grup działania, uzyskiwać pieniądze od marszałków, podejmować działalność również w zakresie swoich zainteresowań. Uzyskane dochody nie podlegają opodatkowaniu, są proste zasady ewidencjonowania tych dochodów, same korzyści

- przekonuje szef resortu rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski dodaje, że to również zachęta do tego, by „społeczeństwo wiejskie nie oczekiwało tylko i wyłącznie, że ktoś z zewnątrz ich sprawy załatwi, ale żeby samo również swoje sprawy w swoje ręce brało”.

Jak otrzymać dotację?

Aby otrzymać pieniądze, koło najpierw musi złożyć wniosek o rejestrację w biurze powiatowym Agencji - wyjaśnia Sławomir Hardej, dyrektor Departamentu Ewidencji Producentów i Rejestracji Zwierząt ARiMR. Dodaje, że druk można znaleźć na stronie internetowej Agencji. Wniosek w powiatowym biurze muszą złożyć minimum dwie osoby z dziesięciu, które założyły koło. Dodatkowo, organizacja musi przyjąć statut.

Następnie pełnomocnik w biurze powiatowym sprawdza dokumenty i wpisuje koło do rejestru. Dopiero wtedy organizacja składa wniosek o przyznanie pomocy - tłumaczy Sławomir Hardej.  Koło liczące do 30 osób otrzyma 3 tysiące złotych, od 31 do 75 - 4 tysiące, a powyżej 75 - 5 tysięcy.

Możliwość rejestracji i wsparcia daje ustawa o kołach gospodyń wiejskich, która weszła w życie pod koniec listopada. Na dotacje zarezerwowano 90 milionów złotych. Pieniądze mają być wypłacone niezwłocznie.

Koło może założyć 10 osób. Członkami mogą być osoby, które są pełnoletnie, a ich miejscem zamieszkania jest wieś, na terenie której działa ta organizacja gospodyń.

Na terenie jednej wsi siedzibę może mieć jedno koło. Ten wymóg nie odnosi się tylko do tych społecznych organizacji gospodyń wiejskich, które już działają.

Więcej o: