Od stycznia 2019 płaca minimalna i stawka godzinowa w górę. Ministerstwo obiecuje coś jeszcze

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że od przyszłego roku wzrasta zarówno minimalna pensja jak i stawka godzinowa. Elżbieta Rafalska przypomniała też o jeszcze jednej nadchodzącej zmianie istotnej dla zarabiających najmniej.
Zobacz wideo

Płaca minimalna od nowego roku wzrośnie. Będzie wynosić 2250 złotych brutto zamiast obecnych 2100 zł brutto. 

O złotówkę wzrośnie też stawka godzinowa - z obecnych 13 złotych 70 groszy do 14 złotych 70 groszy.

- przypomniała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Potwierdziła też, że jej resort planuje, by do minimalnej płacy nie był wliczany dodatek za staż pracy.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się, oprócz dodatków nocnych, także dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej i rentowej.

Jak już informowaliśmy, od 2020 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje do tej listy dopisać jeszcze jeden punkt. Miałby on wprowadzić zasadę, że przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się także dodatku przysługującego za staż pracy. Projekt nowelizacji ustawy jest już w fazie konsultacji publicznych. 

Czytaj też: Zarobią więcej, ale mogą stracić 500 plus? Dylemat w sprawie płacy minimalnej. Minister odpowiada [NASZ WYWIAD]

Obecnie zdarzają się sytuacje, w których płaca już z dodatkiem stażowym wynosi tyle, ile dopuszczalne wynagrodzenie minimalne. Innymi słowy, wynagrodzenie zasadnicze (czyli bez wliczenia dodatku stażowego) starszych pracowników jest niższe, niż np. osób nowo zatrudnionych na takim samym stanowisku. Dopiero po doliczeniu dodatku stażowego dla tej starszej, ich wynagrodzenia się zrównują na poziomie płacy minimalnej. Ministerstwo  Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że "powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy".

Więcej o: