45 tysięcy złotych. Tyle kosztuje metr kwadratowy w najdroższym mieszkaniu w Polsce

W 2018 roku najdroższe mieszkanie kosztowało blisko 13 milionów złotych. To daje niemal 45 tys. złotych za metr kwadratowy. Mniej kosztowało najtańsze sprzedane w tym roku mieszkanie.
Zobacz wideo

W 2018 roku rekordową cenę mieszkania odnotowano w Warszawie. Nabywca niemal 300 metrowego apartamentu w Rezydencji Foksal przy Kopernika 5 wyłożył za swoje nowe mieszkanie niemal 13 milionów złotych. Oznacza to, ze za metr położonego na najwyższym piętrze budynku mieszkania zapłacił 44,9 tys. złotych.

Według serwisu urban.one, który gromadzi wyceny mieszkań, oznacza to, że za metr mieszkania w stosunkowo cichym zakątku centrum Warszawy zapłacić można więcej niż kosztuje całe mieszkanie (i trochę remontu) w Nowej Rudzie, gdzie lokal o powierzchni 40 metrów kwadratowych można kupić za 40 tys. złotych. 

Ta suma oznacza, że dwukrotnie przebity został zeszłoroczny rekord z warszawskiego Metropolitana, a stawka 45 tys. zł za 1 metr kwadratowy również nie miała sobie równych wśród lokali sprzedanych w Polsce w 2018 r. Minimalnie tańsze, w przeliczeniu na metr kwadratowy było bowiem 40-metrowe mieszkanie, również w budynku przy Kopernika 5.

– podkreśla Barbara Bugaj starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one. "Takie stawki oznaczają niemal sześciokrotność średniej ceny za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie" - dodaje ekspertka.

Złota 44Złota 44 materiały prasowe

Drugi najdroższy adres w Polsce to warszawski wieżowiec Złota 44 zaprojektowany przez Daniela Libeskinda. 250 metrowe mieszkanie kosztowało tam 6,5 mln złotych, czyli prawie 26 tys. złotych za metr kwadratowy. Co ciekawe, na Złotej 44 znalazło się sumie aż 6 lokali z listy top 10 najdroższych mieszkań w Polsce. 

Trzecie miejsce zajął apartament położony w Gdyni Orłowie. W położonej przy ulicy Przebendowskich Villi Nova 190 metrowy apartament sprzedano za niemal 5,9 mln złotych (prawie 31 tys. złotych za metr kwadratowy). Nie musi to dziwić - mieszkanie położone jest tuż przy orłowskim klifie i zapewne ma widok na Zatokę Gdańską. 

Więcej o: