Jadwiga Emilewicz: Od stycznia 2019 roku niższe składki ZUS dla małych firm

Tzw. "Mały ZUS", czyli ustawa wprowadzająca niższe składki ZUS dla najdrobniejszych przedsiębiorców wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. Dzięki niej osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia będą mogły płacić proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne.
Zobacz wideo

"Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi tzw. Mały ZUS dla najmniejszych firm. To rozwiązanie, które wiąże wysokość składki na ubezpieczenia społeczne  z uzyskiwanym przychodem. Przedsiębiorca, którego roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia będzie płacił proporcjonalną do przychodów składkę na ubezpieczenie społeczne. Dzisiaj jest to ponad 1 200 zł" - powiedziała minister Emilewicz ISBnews i ISBnews.tv.

Dodała, że aby skorzystać z Małego ZUS-u, przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r. W przeciwnym razie będą płacić obniżone składki dopiero od kolejnego roku.

Wprowadzając to rozwiązanie, po raz pierwszy od 1989 r. rząd zrywa z paradygmatem zryczałtowanego ZUS-u. 

Mały ZUS i nadzieja na wyjście z szarej strefy

Emilewicz zwraca także uwagę, że Mały ZUS, nie jest związany z początkiem prowadzenia działalności gospodarczej.

"Z tego rozwiązania można skorzystać, bez względu na długość życia firmy. I mamy nadzieję, że zrobią to również ci, którzy obecnie pozostają w tzw. szarej strefie. Warunkiem jednak jest prowadzenie przez 60 dni w roku poprzednim działalności gospodarczej" - powiedziała minister.

Więcej o:
Komentarze (44)
Jadwiga Emilewicz: Od 1 stycznia 2019 roku niższe składki ZUS dla małych firm
Zaloguj się
 • ml2403

  Oceniono 16 razy 10

  To wyjątkowo wredna za to wyszczekana baba mocno wspierana przez Gowina. Kłamać potrafi prawie tak dobrze jak Morawiecki. Dopiero co ogłaszała sukces, że po blisko 3 latach rząd wprowadził normy jakościowe węgla. To był jeden i właściwie jedyny z 20 punktów, które miała zrealizować w ramach poprawy czystości powietrza. Związkowcy tupnęli nogą i stosowanie norm przesunięto do bodaj 2021 roku, a p. Emilewicz morda w kubeł. Teraz co chwila jakieś projekty w sumie psu na buty. Co to za przedsiębiorca co w roku ma przychody 67500zł czyli miesięcznie 5600 zł, a gdzie koszty, zakupy surowców itp. To naprawdę garstka, której będzie to dotyczyć i to jest powód do dumy jak to się ułatwia życie przedsiębiorcom?. Śmiać się czy płakać?

 • remo29

  Oceniono 12 razy 8

  Jak ten niby-rząd mówi, że coś mi ułatwi, to się odruchowo łapię za kieszenie.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 10 razy 6

  ciekawe co spieprzą pisowcy, wprowadzając w życie ten "cud prawdziwy"...

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 9 razy 5

  Pisslamskie debilizmy!

  Zwróćcie uwagę:
  PRZYCHODY a nie dochody-do wysokości 30 krotnych pensji minimalnych, czyli jakieś 30*2000zł ma ktoś przychodu, z tego dochód 5% i może płacić niski ZUS, na który i tak nie zarobi, a jak zrobi 32*2000 to musi albo zmknąć albo zarabiac nie wiadomo ile byle zarobić na ZUS już w pełnej wysokości co miesiac. REFORM ZERO, likwidacji systemu ZUS_KRUS_mundurowo-kościelny ZERO. Dalej płacenie na rydzyka, Kościół i ośmiornicę pisslamską, na klechy i celników i rolników, którzy na emerytury nie płacą. Zamiast zrobić jeden powszechny bieda-głodowy system emerytalny z zerowymi składkami, wyższymi niż w UK, ale niskimi, a kto chce emerytury więcej albo wcześniej niech sobie sam płaci skłądki branżowo-indywidualnie, prywatnie. Dlaczego kasjerka w sklepie ma z podatków utrzymywać płacenie składek na emeryturę a później emerytury dla księdza w szpitalu?

 • korart

  Oceniono 2 razy 2

  ...hańba polskiej ortodoncji...

 • czechy11

  Oceniono 1 raz 1

  To nie h ta PiSlerowska oszustka pdessie siebie koryta i założy firmę aby skorzystać z tego oszustwa. Zobaczymy jak szybko ten PiSlerowdki nierób znów wsadzi dupę na państwowy stołek.

 • czechy11

  Oceniono 1 raz 1

  Ta wyjątkowo padkudna baba klamsla kłamie bedxie kłamać. Typowa biurwa przyssana do koryta i zawsze popierająca każdy rząd który da jej doić obywateli.

 • czechy11

  Oceniono 1 raz 1

  Znów kłamie ta wyściełana oszustka id Gowina. W rzeczywistości ta obniżka nie obejmie prawie nikogo. Przypominam ze ta paskudna oszustka uznała ze zażądanie łapówy 40 mln przez PiSlerowdkich złodziei to nic nadzwyczajnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX