Podwyżki na autostradzie A2 dla części kierowców. Na A4 niedługo też mogą wzrosnąć opłaty

Już za kilka dni wzrosną opłaty za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl - Konin. Więcej zapłacą kierowcy ciężarówek, cennik dla samochodów osobowych pozostanie bez zmian. Podwyżki szykuje też operator autostrady A4.
Zobacz wideo

2 stycznia o godzinie 6:00 zaczynają obowiązywać nowe stawki na płatnym odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin. Dotyczą one pojazdów z kategorii 2, 3 i 4 i wynoszą odpowiednio 31, 47 i 73 zł brutto na każdym z trzech odcinków (ceny te zawierają 23 proc. podatku VAT). Te kategorie obejmują samochody ciężarowe. Podwyżek nie muszą więc obawiać się kierowcy samochodów osobowych, motocykli oraz pojazdów nienormatywnych. 

Drożej na A2, ale nie dla osobówek

"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom strony publicznej oraz milionów kierowców aut osobowych, zdecydowaliśmy o utrzymaniu w nadchodzącym roku dotychczasowych opłat za przejazd koncesyjną autostradą A2 dla pojazdów pierwszej i piątej kategorii. Motocykle i auta osobowe za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem, a Koninem zapłacą - tak jak do tej pory 20 PLN" - pisze w komunikacie Autostrada Wielkopolska, która jest operatorem płatnego fragmentu A2. Spółka podkreśla, że podwyżki dla samochodów ciężarowych będą pierwszymi od czterech lat, a nowe stawki są niższe od maksymalnych. Przypomina też, że utrzymanie zarządzanego przez nią odcinka nie jest finansowane z budżetu państwa.

Opłaty na autostradzie A4 też mają wrosnąć

Podwyżki planuje również operator autostrady A4 na odcinku Kraków - Katowice. Stalexport Autostrada Małopolska złożył wniosek w tej sprawie. Nowe taryfy nie są jeszcze zatwierdzone przez GDDKiA, Stalexport chce, by weszły w życie od 1 marca.

Także w tym przypadku chodzi o pojazdy ciężarowe, z kategorii 2,3,4 i 5. Stawki za przejazd miałyby dla nich wzrosnąć do 35 zł z 30 zł w miejscach poboru w Mysłowicach i Balicach. To znaczy, że także i na tej autostradzie podróżujący samochodami osobowymi i motocyklami nie zapłacą więcej.

Na A4 część pojazdów ciężarowych - z kategorii 2 i 3 - korzystała do tej pory z bonifikaty w wysokości 12 zł za przejazd. To, jak będzie wyglądać ta bonifikata w przyszłym roku, ma zostać ustalone w konsultacjach z GDDKiA.

Więcej o: