Historyczny wyrok w Watykanie. Biznesmen skazany za pranie brudnych pieniędzy

Watykański sąd po raz pierwszy w swojej historii wydał wyrok skazujący w sprawie o pranie brudnych pieniędzy. Angelo Proietti skazany na dwa i pół roku więzienia.

Według informacji agencji AFP sąd w Watykanie wydał wyrok skazujący w sprawie o pranie brudnych pieniędzy. Oskarżony Angelo Proietti nie przekonał sądu co do swojej niewinności i został skazany na dwa i pół roku więzienia oraz konfiskatę miliona euro zdeponowanych w tzw. Banku Watykańskim (formalnie jest to Instytut Dzieł Religijnych). Pieniędzy tych i tak oskarżony nie mógł wykorzystywać od 2014 roku, czyli od momentu gdy ruszył jego proces. 

Skazany odbędzie karę we włoskim więzieniu, gdyż Watykan nie posiada żadnego więzienia na swoim terytorium. Przez czas procesu Angelo Proietti przebywał w areszcie domowym. 

Biuro prasowe Watykanu poinformowało, że wyrok w sprawie Proiettiego to pierwszy przypadek, by sąd w tym państwie wydal wyrok w sprawie o pranie brudnych pieniędzy. Angelo Proiettiego czeka jeszcze sprawa przed włoskim sądem - jest oskarżony o oszustwa przy upadłości jego firm oraz nielegalne przelewanie pieniędzy z kont biznesowych do Banku Watykańskiego. 

Instytut Dzień Religijnych jest instytucją finansową, w której konta ma około 15 tysięcy klientów, głównie powiązanych z Kościołem Katolickim. Aktywa banku sięgają obecnie około 5,7 mld euro. Bank ten wielokrotnie był zamieszany w różne afery finansowe, szczególnie głośne były te w ostatnich latach (które doprowadziły choćby do śledztw w sprawie prania pieniędzy, oraz te z lat osiemdziesiątych XX wieku. Do pontyfikatu obecnego papieża był centralną instytucją finansową Stolicy Apostolskiej, obecnie rolę tę przejęła Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Historyczny wyrok w Watykanie. Biznesmen skazany za pranie brudnych pieniędzy
Zaloguj się
 • homo_lupus

  Oceniono 15 razy 13

  Dodajmy, że z usług tej instytucji korzystała mafia, zaś jeden z jej prominentów przypadkowo powiesił się pod jednym z rzymskich mostów, kiedy wyszły machloje z tym związane i miał zeznawać. A papieżem wówczas był....... :))

 • bknbkn

  Oceniono 14 razy 10

  Oto wielka tajemnica wiaaary.... : złoto , euro i dolaryyy...

 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 7

  Instytut Dzieł Religijnych (blednie dalej: Instytut Dzień Religijnych),
  w ktorym konta ma około 15 tysięcy klientów.

  Czyli KrK jawnie przyznaje. ze konto jest dzielem religijnym.
  Przynajmniej bez hipokryzji.

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 6

  "Watykański sąd po raz pierwszy w swojej historii wydał wyrok skazujący w sprawie o pranie brudnych pieniędzy."
  innym się udało
  (bo już
  nie żyją)

 • pioterek

  Oceniono 5 razy 5

  Jak to zrobili, że skazali, ale oczywiście nieswojego?

 • jtby

  Oceniono 5 razy 5

  Jeżeli produkty finansowe i pieniądz uchodzą za dzieła religijne, to jak najbardziej uprawnione jest: "oto wielka tajemnica wiary: złoto i dolary" (cyt. z "Kler").

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 5 razy 5

  Sępy i orły watykańskie złapały kanarka. Doprawdy cud boski.
  Niech będzie pochylony.

 • hbire

  Oceniono 6 razy 4

  wychodzi 38 000 000 euro na łebka - co wskazuje, że przecież to niezwykle skromni depozytariusze KK są w tym watykańskim Instytucie Dzieł Religijnych; ilu z naszego sanchedrynu zdeponowało tam swoje ciężko uciułane zaskórniaki z podatków, datków polskich baranów i owieczek ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX