LOT w tym roku będzie na plusie ponad 200 mln zł. Spółka zapowiada nowe połączenia

Prawie 9 milionów pasażerów przewiozły w 2018 roku Polskie Linie Lotnicze LOT. To nieco więcej niż planowano na początku tego roku. Od 2016 roku przewoźnik uruchomił 66 nowych połączeń. Dziś ma ich w swojej ofercie 107.

LOT na plusie ponad 200 mln zł

Spółka zakończy ten rok z zyskiem przekraczającym 200 milionów złotych - poinformował Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PLL LOT. Nie doprecyzowano, czy chodzi o zysk netto, czy z działalności operacyjnej. Na oficjalny raport spółki trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Rzecznik firmy dodał jednak, że wynik będzie bardzo podobny do prognoz z początku roku. Stanie się tak mimo niedawnego protestu w spółce i rosnących kosztów działalności. Według szacunków samego przewoźnika październikowy protest spowodował straty w wysokości 15 milionów złotych. Adrian Kubicki zwrócił jednak uwagę, że teraz największym wyzwaniem są rosnące koszty paliw na rynku lotniczym i to one mają duży wpływ na wysokość wypracowanego zysku. Dodał też, że PLL LOT będzie jedną z niewielu linii lotniczych, które utrzymają prognozy zysku na niemal niezmienionym poziomie.

Przypomnijmy, że 2017 rok LOT zakończył z zyskiem netto wynoszącym 354,4 mln złotych. Z kolei zysk na działalności operacyjnej wyniósł 273,5 mln zł.

10 milionów pasażerów?

Rzecznik spółki Adrian Kubicki uważa, że w przyszłym roku liczba przewiezionych pasażerów liniami LOT przekroczy 10 milionów. W roku 2017 LOT-em podróżowało 7 mln osób, a w 2018 już 9 mln. Według rzecznika spółki do wzrostu liczby pasażerów ma przyczynić się systematyczne otwieranie nowych połączeń, które przyciągają pasażerów nie tylko z Polski, lecz także innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.  W przyszłym roku zostaną uruchomione nowe połączenia, w tym dwa długodystansowe. Jednym z nich jest bezpośredni lot z Warszawy do Miami w Stanach Zjednoczonych. Na temat drugiego spółka nie chce się oficjalnie wypowiadać, zastrzegając, że zostanie ono ogłoszone w ciągu kilku tygodni.

Nowe samoloty 

W 2019 roku pojawią się we flocie PLL LOT nowe Boeingi 787-Dreamliner. Rzecznik spółki zapowiada również, że do końca przyszłego roku zostaną naprawione wszystkie silniki starszych typów dreamlinerów. Dziś z powodu wadliwej konstrukcji urządzeń dwa dreamlinery są na stałe uziemione. Rzecznik zaznaczył, że producent silników, firma Rolls Royce, cały czas na swój koszt serwisuje wadliwe silniki Trent 1000, a do końca przyszłego roku wymieni je na bezawaryjne modele.

Zobacz wideo
Więcej o: