Gmina Ostrowice znika z mapy Polski. "Pierwsze takie rozwiązanie w historii wprowadzone przez rząd"

Od 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice (woj. zachodniopomorskie) przestanie istnieć. Wszystko przez ogromne zadłużenie, które jest nie do spłacenia.
Zobacz wideo

- Od 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice (woj. zachodniopomorskie) zostanie zniesiona rozporządzeniem Rady Ministrów. Gmina jest jedną z najbardziej zadłużonych w Polsce i nie ma jakiejkolwiek możliwości spłaty tego długu. To pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone przez rząd w historii. Znosząc gminę Ostrowice Rada Ministrów rozwiązała problem, który narastał od lat - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

W tarapatach finansowych liczące zaledwie 2,5 tys. mieszkańców Ostrowice są od 2005 r. Gmina wpadła w spiralę zadłużenia - kredyty i pożyczki zaciągano m.in. w parabankach. Na koniec 2011 r. miała 9,7 mln zł długu, a na koniec 2017 r. prawie 47 mln zł. Jak podaje ministerstwo, na koniec 2017 r. zobowiązania stanowiły ponad 437 proc. planowanych dochodów. To najbardziej zadłużony samorząd w Polsce. 

W związku z olbrzymim zadłużeniem, w styczniu 2016 r., decyzją prezesa Rady Ministrów, w Ostrowicach ustanowiono zarząd komisaryczny. A w listopadzie tego samego roku tamtejszego wójta Wacław M. zatrzymali funkcjonariusze CBŚP. 

30 maja 2018 r., jak podaje "Gazeta Wyborcza" w Szczecinie, Prokuratura Okręgowa w Koszalinie wysłała do tamtejszego sądu okręgowego akt oskarżenia i przedstawiła mu szereg zarzutów. M.in., że doprowadził, wraz ze skarbniczką gminy Krystyną K. „do powstania zadłużenia Gminy Ostrowice, skutkującego stałą utratą jej płynności finansowej i utraty realnej możliwości spłaty przez Gminę Ostrowice swoich zobowiązań oraz realizacji zadań własnych Gminy, działając w ten sposób na szkodę interesu publicznego i wyrządzając Gminie Ostrowice szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w kwocie co najmniej 38 500 000,00 zł". 

Czytaj więcej: Pożyczali w parabankach. Sprzedali wodociąg. Długi trzy razy takie jak dochody. Gmina do likwidacji

Podzielona gmina Ostrowice

Efet końcowy jest taki, że 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice zostanie zniesiona, a jej dotychczasowy obszar będzie włączony do ustalonych sąsiednich dwóch gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec. W sprawie zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami.

Co ciekawe dług zlikwidowanej gminy nie przejdzie od następnego roku na samorządy. - Rząd przygotował rozwiązania prawne, zgodnie z którymi za zobowiązania Ostrowic, powstałe przed jej zniesieniem, odpowiedzialność poniesie Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę zachodniopomorskiego. Wierzyciele będą zgłaszali swoje wierzytelności wojewodzie, który będzie analizował i weryfikował te zgłoszenia. W przypadku negatywnej weryfikacji wierzyciele będą mogli skierować sprawę do sądu - czytamy w komunikacie MSWiA.  

Więcej o: