Gmina Ostrowice znika z mapy Polski. "Pierwsze takie rozwiązanie w historii wprowadzone przez rząd"

Od 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice (woj. zachodniopomorskie) przestanie istnieć. Wszystko przez ogromne zadłużenie, które jest nie do spłacenia.

- Od 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice (woj. zachodniopomorskie) zostanie zniesiona rozporządzeniem Rady Ministrów. Gmina jest jedną z najbardziej zadłużonych w Polsce i nie ma jakiejkolwiek możliwości spłaty tego długu. To pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone przez rząd w historii. Znosząc gminę Ostrowice Rada Ministrów rozwiązała problem, który narastał od lat - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

W tarapatach finansowych liczące zaledwie 2,5 tys. mieszkańców Ostrowice są od 2005 r. Gmina wpadła w spiralę zadłużenia - kredyty i pożyczki zaciągano m.in. w parabankach. Na koniec 2011 r. miała 9,7 mln zł długu, a na koniec 2017 r. prawie 47 mln zł. Jak podaje ministerstwo, na koniec 2017 r. zobowiązania stanowiły ponad 437 proc. planowanych dochodów. To najbardziej zadłużony samorząd w Polsce. 

W związku z olbrzymim zadłużeniem, w styczniu 2016 r., decyzją prezesa Rady Ministrów, w Ostrowicach ustanowiono zarząd komisaryczny. A w listopadzie tego samego roku tamtejszego wójta Wacław M. zatrzymali funkcjonariusze CBŚP. 

30 maja 2018 r., jak podaje "Gazeta Wyborcza" w Szczecinie, Prokuratura Okręgowa w Koszalinie wysłała do tamtejszego sądu okręgowego akt oskarżenia i przedstawiła mu szereg zarzutów. M.in., że doprowadził, wraz ze skarbniczką gminy Krystyną K. „do powstania zadłużenia Gminy Ostrowice, skutkującego stałą utratą jej płynności finansowej i utraty realnej możliwości spłaty przez Gminę Ostrowice swoich zobowiązań oraz realizacji zadań własnych Gminy, działając w ten sposób na szkodę interesu publicznego i wyrządzając Gminie Ostrowice szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, w kwocie co najmniej 38 500 000,00 zł". 

Czytaj więcej: Pożyczali w parabankach. Sprzedali wodociąg. Długi trzy razy takie jak dochody. Gmina do likwidacji

Podzielona gmina Ostrowice

Efet końcowy jest taki, że 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice zostanie zniesiona, a jej dotychczasowy obszar będzie włączony do ustalonych sąsiednich dwóch gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec. W sprawie zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami.

Co ciekawe dług zlikwidowanej gminy nie przejdzie od następnego roku na samorządy. - Rząd przygotował rozwiązania prawne, zgodnie z którymi za zobowiązania Ostrowic, powstałe przed jej zniesieniem, odpowiedzialność poniesie Skarb Państwa reprezentowany przez wojewodę zachodniopomorskiego. Wierzyciele będą zgłaszali swoje wierzytelności wojewodzie, który będzie analizował i weryfikował te zgłoszenia. W przypadku negatywnej weryfikacji wierzyciele będą mogli skierować sprawę do sądu - czytamy w komunikacie MSWiA.  

Więcej o:
Komentarze (71)
Gmina Ostrowice znika z mapy Polski. "Pierwsze takie rozwiązanie wprowadzone przez rząd"
Zaloguj się
 • norman67

  Oceniono 37 razy 25

  Dlaczego Skarb Państwa ma odpowiadać za długi, które zaciągnął samorząd wybrany przez mieszkańców. Dlaczego ja, ze swoich podatków, mam płacić cudze zobowiązania. Dlaczego musiałem uregulować zobowiązania SKOK-ów? Nie prosiłem o to ani PiS, ani PO! Precz z POPiS-em i jego sługusami!

 • grogreg

  Oceniono 27 razy 21

  "....odpowiedzialność poniesie Skarb Państwa". Skarb Państwa to jakaś magiczna figura która posiada nieograniczone środki by pokrywać koszty niefrasobliwości instytucji o osób prywatnych. Skarb PAństwa to wasze pieniądze, które powierzyliście rządowi w formie podatków i które powinny do was wrócić w postaci opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa, emerytur itd. Ale nie wrócą.... bo trzeba zapłacić wierzycielom. Prościej... to Wy zapłacicie.

 • cozano

  Oceniono 20 razy 20

  Problem ze zbankrutowaną gminą rzeczywiście jakoś trzeba było rozwiązać, tyle dlaczego za wszystkiej jej długi ma płacić podatnik? Ostatecznie te długi powstały na przestrzeni wielu lat i ci co dawali kolejne kredyty, nie interesując się spłacalnością gmniny, powinni teraz partycypować w kosztach bankructwa.

 • true_lysander

  Oceniono 19 razy 19

  Te długi nie powinny zostać spłacone. Jeżeli parabank pożycza pieniądze klientowi który nie spłaca poprzednich długów - ponosi stratę. Jeżeli pożycza gminie, ma pewność że dług, wraz z kilkuset procentami odsetek zostanie mu spłacony ze "skarbu państwa". To czyste szaleństwo, czy każda instytucja publiczna może teraz pożyczać pieniądze w parabankach, bo podatnicy w razie czego zrzucą się na powstałe tak długi? To tak, jakby alkoholikowi dawać wódkę na krechę, bo mu zabrakło po wczorajszej libacji, a potem kazać wujkom i ciociom płacić za butelkę, którą dało się alkoholikowi wczoraj i żądać ceny wyższej niż na półce, bo była na krechę... i tak wkółko..

 • single_malt

  Oceniono 18 razy 12

  za dlugi gminy odpowiadaja jej mieszkancy
  Gdyby kazdego mieszkanca, dom i ziemie obciazono hipotekami na 80% wartosci to ludzie w Polsce moze by wreszcie zrozumieli dlaczego nalezy dobrze pomyslec przy wybieraniu przedstawiceli w gminie i w Sejmie.

 • glunek

  Oceniono 9 razy 9

  PARABANKI...
  zło dla biedaków.
  Sznur na szyje czasami.
  Czemu to jeszcze działa i czemu prezesi tych parabankow nie siedzą w celi?
  Odp. Bo Państwo Polskie na to pozwala.
  Czyli rzad. Zarowno PO jak i PIS i wczesniej inni...parodia ustawodawcza?

 • zbych21

  Oceniono 8 razy 8

  Jeśli gmina miała 2500 niebogatych mieszkańców to była skazana na bankructwo - urząd trzeba utrzymać, a wpływy z podatków małe. Poza tym w takiej małej społeczności łatwo o przekręty. Małe gminy powinno się likwidować, jak tylko pojawią się kłopoty finansowe, bo szanse wyjścia z nich mają niewielkie.

 • naye666

  Oceniono 6 razy 6

  Zapłacę za czyjąś zabawę ja, ty, wy, oni... super.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX