Maksymalnie 53 tys. zł na ocieplenie domu. Od stycznia rozpocznie się wypłata dotacji

Na początku stycznia rozpoczną się wypłaty dotacji na wymianę pieców i termomodernizację domów. Dofinansowanie można uzyskać w ramach programu "Czyste Powietrze", który jest narzędziem rządu do walki ze smogiem.

16 tys. złożonych wniosków

Zainteresowanie dotacjami na wymianę przestarzałych źródeł ciepła i termomodernizację domów jest ogromne - twierdzi minister środowiska Henryk Kowalczyk. "Do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej do połowy grudnia wpłynęło ponad 16 tys. wniosków", podsumował minister. Właściciele domów, których dochody są najniższe mogą otrzymać nawet 90 proc. dotacji.

103 miliardy złotych

Henryk Kowalczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że środków wystarczy dla wszystkich beneficjentów programu. "Rozpisane są na wiele lat i będą pochodziły z różnych źródeł", mówił minister. "Między innymi teraz pojawiły się środki w formie ulgi podatkowej, ponieważ od 1 stycznia część wydatków bezpośrednich dotacyjnych zostanie zamieniona na ulgę podatkową", poinformował Henryk Kowalczyk.
Budżet programu "Czyste Powietrze" wynosi około 103 mld zł. Jak dodał Henryk Kowalczyk, od 2021 r. realizacja przedsięwzięcia będzie wspierana środkami unijnymi.

Bardzo niskie dochody? 90 proc. zwrotu

Wysokość i sposób dofinansowania jest uzależniona od dochodu osiąganego przez wnioskodawcę. Górny limit refundacji to 53 tys. zł.

Dochód 600 zł na osobę uprawnia do zwrotu 90 proc. inwestycji i pożyczki na 10 proc.
Dochód od 601 do 800 zł na osobę uprawnia do zwrotu 80 proc. inwestycji i pożyczki na 20 proc.
Dochód 801-1000 uprawnia do zwrotu 70 proc. inwestycji i pożyczki na 30 proc.
Dochód 1001-1200 zł uprawnia do zwrotu 60 proc. inwestycji i pożyczki na 40 proc.
Dochód 1201-1400 zł uprawnia do zwrotu 50 proc. inwestycji i pożyczki na 50 proc.
Dochód 1401-1600 zł uprawnia do zwrotu 40 proc. inwestycji i pożyczki na 60 proc.
Dochód powyżej 1600 zł uprawnia do zwrotu 30 proc. inwestycji i pożyczki na 70 proc. wartości inwestycji

Niższy podatek

Otrzymanie dotacji i pożyczki będzie możliwe po okazaniu odpowiednich dokumentów - aktu własności budynku, audytu energetycznego, oraz PIT-u. Ulgę będzie bowiem można odliczyć od dochodu. Nie przysługuje ona jednak tym, którzy uzyskali już jakąkolwiek formę pomocy od państwa w rozwiązywaniu problemów zwianych z termomodernizacją.

Kto może skorzystać z programu

Beneficjentami mogą być wszyscy, którzy posiadają prawo własności lub są współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego. W przypadku, gdy jednorodzinny budynek mieszkalny jest we współwłasności kilku osób dofinansowanie przysługuje współwłaścicielowi, pod warunkiem wyrażenia zgody przez pozostałych współwłaścicieli tego budynku.

Z programu mogą skorzystać także osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

Czytaj też: Rusza program Czyste Powietrze. 103 mld zł na wymianę pieców i termoizolację domów

Za sprawą programu "Czyste Powietrze" emisja pyłów z sektora gospodarstw domowych w ciągu dziesięciu lat ma zmniejszyć się o połowę. Obecnie stanowi ona około 14 proc.zanieczyszczonego powietrza.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (51)
Maksymalnie 53 tys. zł na ocieplenie domu. Od stycznia rozpocznie się wypłata dotacji
Zaloguj się
 • fackir

  Oceniono 12 razy 8

  Przy dochodzie 600 zł nikt nawet nie pomyśli o takim luksusie jak ocieplenie domu i ogrzewanie gazem czy prądem. Bardzo jestem ciekawy danych na temat tego kto wnioskuje i otrzymuje te dotacje.

 • miszasty

  Oceniono 13 razy 7

  A ktoś wreszcie napisze WPROST, że dla tych najbiedniejszych może i będzie zwrot do 90% (czyli niecałych max. ok. 48 tys. zł), ale trzeba WPIERW MIEĆ i WYDAĆ te pieniądze?!? Skąd biedny ma wziąć te 48 tys. zł, a potem "może" dostanie zwrot? Ja się pytam: SKĄD??? To NIE są dotacje - to są ZWROTY (ewentualne) i jak zwykle najbardziej skorzystają BOGACI, którzy i tak i tak coś muszą np. ocieplić, a potem "może się uda zwrot". Skandal, że o tym nie piszecie wprost! Jak są dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy, to WPIERW dostaje się kasę, a potem rozlicza. A nie - wpierw wydaje swoje a potem "może będzie zwrot". Na spotkaniach połowa sali wychodzi, jak się dowiaduje o tym, a też trzeba powiedzieć, że osoby prowadzące o tym CELOWO nie mówią, albo mówią po konkretnym pytaniu - na samym końcu zebrania (nie takiego krótkiego zresztą)!
  Skandal a nie dotacje. Propaganda!!

 • rasta-mw

  Oceniono 9 razy 3

  Widzieliście formularz do tego "dofinansowania"? Jest tak zagmatwany, że normalny człowiek nie jest w stanie go poprawnie wypełnić! Rządowi nie zależy na poprawie jakości powietrza, oni chcą jedynie zwiększyć import ruskiego węgla.

 • tad-tad

  Oceniono 4 razy 2

  To jest program dla kombinatorów i cwaniaków, posiadających lewe dochody, Dochody upoważniające do wysokich dotacji są tak niskie, że posiadacz tych środków nie myśli o modernizacji , a o butach, czy zatankowania 18 letniego ''wozu'', natomiast ci o dochodach pozwalających na modernizację domu, modą gostać tak niewielkie środki że im skórka za wyprawkę , się nie opłaci, Ten program, pódzie tam gdie poszedł program mieszkaniowy, ale szumu co nie miara, i niektórzy się przy okazji obłowią, Może o to chodzi ? Być "fachowcem'' od papierków, i zarabiać po godzinach , To jest to.

 • meki_majcher

  Oceniono 6 razy 2

  Po przetłumaczeniu tych bredni na język polski, wyszło mi, że wirtualny plan "Czyste Powietrze" z wirtualnym budżetem 103mld zł. polskich, rusza w wypłatą wirtualnych zapomóg, które realnie będzie można sobie odliczyć od podatków, acz pod warunkiem wydania na ten cel własnej kasy. Przy czym najbardziej będzie się to opłacać tym najbiedniejszym, którzy wyasygnują najwięcej. Normalnie genialne...

 • nawasaqi

  Oceniono 6 razy 2

  I niech mi teraz ktoś wytłumaczy termomodernizacja przecież to kpina... docieplą dom i co pieca nie wymienią tylko dalej będą kopcić tylko trochę mniej. Osoby najmniej zarabiające mają w d***ie dotacje na wymianę pieca bo oni nie mają nawet za co opału kupić i kupują najgorszy szrot i palą wszystkim. Więc jak widzę kryterium dochodowe to widać, że specjalnie zrobione by jak najwięcej zniechęcić ludzi do robienia czegokolwiek... Jak to jest, że wcześniej w 2014/2015r złożyłem wniosek o Panele i dostałem dofinansowanie z unii na poziomie 85% i 1% z gminy 14% płaciłem ja plus podatek. I nagle ten program został skasowany przez PiS i nadeszła jakaś debilna termomodernizacja...

 • js08836

  Oceniono 8 razy 2

  Ostanie zdanie w artykule, że jakoby 14 % zanieczyszczenia powietrza pochodzi z gospodarstw domowych. To oczywista wierutna brednia. Na stronie polski alarm smogowy czytam : 52 % niska emisja z gospodarstw domowych. 17 % przemysł. 10 % transport drogowy. 9 % energetyka. 4 $ rolnictwo. 8 % inne źródła. To, że ponad 50 % zanieczyszczeń pochodzi z tzw. kopciuchów widać, gdy spada temperatura. Dzielnicę w której mieszkam spowija śmierdząca dymem mgła. To właśnie kopciuchy. Wystarczy temp powyżej zera 3- 5 stopni i zadymienia już tak nie widać. Jak z uporem muła powtarzają pseudo fachowcy, że za smog odpowiadają auta, jest kompletną brednią. Zlikwidować wszystkie kopciuchy, to i będzie czyste powietrze nawet podczas solidnych mrozów.

 • supermarjan

  Oceniono 4 razy 2

  >>aktu własności budynku,
  a co z posiadaczami samoistnymi?
  co z ludzmi ktorzy sa w sytuacji tych co przegrali z przeslawna agnes trawny?
  to jest pytanie do prawnikow. co w takiej sytuacji? marznac dalej?
  trolni przypomne ze posiadacz samoistny to jest pojecie prawne.
  wie ktos jak to jest?

 • glencok

  Oceniono 6 razy 2

  a co z tysiącami pieców kaflowych w mieszkaniach w kamienicach? to centra miast pełne takich budynków są głównym powodem smogu w miastach, ale tego ten rząd idi otów nie widzi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX