Dworzec Centralny w Warszawie będzie mieć patrona. Po raz pierwszy w swojej historii

Dworzec Centralny w Warszawie po 43 latach działalności będzie miał swojego patrona. W styczniu obiektowi zostanie nadane imię słynnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.
Zobacz wideo

Dworzec Centralny w Warszawie będzie miał patrona. Placówka otwarta w roku 1975, 43 lata temu, do tej pory go nie miała. Jak informuje Radio RDC 5 stycznia 2019 roku dworcowi zostanie nadane imię Stanisława Moniuszki.

Inicjatorem tek akcji jest dyrygent Mieczysław Nowakowski z Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Swój wniosek złożył już w roku 2014. Ostatecznie przychylił się do niego Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. 

Rok 2019 rokiem Moniuszki

Decyzją Senatu rok 2019 ogłoszono w Polsce Rokiem Stanisława Moniuszki. Okazją jest dwusetna rocznica urodzin polskiego kompozytora. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery "Straszny Dwór" oraz  "Halka". Lista kompozycji stworzonych przez artystę jest zacznie dłuższa - zawiera 268 pozycji.

Czytaj też: Znakomity rok PKP Intercity. Liczba pasażerów szybko rośnie, ale rośną też opóźnienia

Dworzec Centralny powstał 30 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, w czasie której Niemcy zniszczyli Dworzec Główny. Warszawa Centralna jest połączona przejściami podziemnymi z dwiema stacjami śródmiejskimi. Stanowi jeden z ważniejszych punktów na mapie warszawskiego transportu miejskiego.

Więcej o: