Nowość od 1 stycznia! Masz trójkę dzieci, nawet już dorosłych? Masz Kartę Dużej Rodziny

Już od 1 stycznia 2019 r. każdy rodzic, który wychował przynajmniej trójkę dzieci - nawet jeśli dziś są one już pełnoletnie - będzie mógł otrzymać Kartę Dużej Rodziny.

Do końca 2018 r. było tak, że możliwość wyrobienia Karty Dużej Rodziny przysługiwała wyłącznie rodzicom posiadającym na utrzymaniu dzieci przynajmniej troje dzieci do 18. roku życia (a jeśli dzieci studiują - to do 25. roku życia). 

Od początku 2019 r. w życie wchodzi jednak poważna, ale dobra zmiana. Otóż Kartę Dużej Rodziny będzie mógł wyrobić (i posiadać już dożywotnio) także rodzic, który miał - a już nie ma - na utrzymaniu przynajmniej trójkę dzieci. Nie będą miały znaczenia np. wiek dzieci, zarobki itd. Po prostu - każdy, kto posiada czy posiadał troje dzieci, nawet już dorosłych, będzie mógł otrzymać Kartę Dużej Rodziny.

Zmiany są ukłonem dla rodziców - rząd tłumaczy to docenieniem ich zasług przy wychowaniu dzieci. Zasady KDR dla dzieci pozostaną bez zmian - czyli będą one mogły korzystać z przywilejów karty "tylko" do ukończenia 18 lat (albo do 25 lat, jeśli się uczy).

Co daje Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to regulowany ustawowo ogólnopolski system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z minimum trójką dzieci. 

Po okazaniu KDR, jej posiadaczowi przysługuje zniżka na zakupy np. na stacjach Orlen, Lotos czy Shell, w sklepach Carrefour, Piotr i Paweł, Lidl (ale wyłącznie w ramach promocji do końca stycznia 2019 r.), PSB Mrówka czy 5.10.15, w salonach T-Mobile, Orange czy Play albo w bankach PKO BP czy Pekao. To tylko przykłady, partnerów KDR jest więcej, to często także lokalne sklepy i punkty usługowe.

Karta Dużej Rodziny daje też zniżki m.in. na przejazdy kolejowe czy za wydanie paszportu, a także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Posiadacze Karty Dużej Rodziny często mogą liczyć też na tańsze bilety np. do teatrów, muzeów czy na basen.

Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

.. źródło: MRPiPS

Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny?

Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne.

W niektórych gminach wnioski można wypełnić i złożyć w urzędach gminy, miasta, dzielnicy itd., w innych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wykaz jest dostępny na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym miejscu.

Wniosek można też złożyć drogą internetową poprzez platformę Emp@tia - tylko, jeśli posiada się profil zaufany.

Karta Dużej Rodziny ma formę plastikowej karty, jak np. dowód osobisty czy karta płatnicza. Dostępna jest także jednak aplikacja mobilna.

.. źródło: MRPiPS

Więcej o:
Komentarze (89)
Karta Dużej Rodziny nawet dla rodziców już dorosłych dzieci. Nowość od 1 stycznia 2019 r.
Zaloguj się
 • evi-ana

  Oceniono 35 razy 27

  A kiedy karta dla utrzymujących duże rodziny ze swoich podatków? Jakaś Karta Jelenia dla pracujących? Tylko obawiam się, że dla posiadaczy takowych zamiast zniżek czekałyby podwyżki.

 • bonnieblue6

  Oceniono 23 razy 17

  Głupie. Moje pokolenie to boom demograficzny, pokolenie moich rodziców miało po czwórkę/trójkę, to jest kolejny bonus dla nich i myzianie ich po ego (bo już nas dawno odchowali, po co karta dużej rodziny matce czterdziestolatków?) i kolejne obciążenie dla ludzi obecnie, którzy starają się choćby o jedno.

 • diabetyczka

  Oceniono 22 razy 16

  A Dziadek Dużej Rodziny? Proponuję zacząć wydawać karty od 5. pokolenia. To przecież nasi przodkowie mieli po kilkanaścioro dzieci i im się należy!

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 20 razy 12

  A kiedy karta normalnego człowieka, który ma dość płacenia na to wszystko? Te zniżki są pokrywane kasą ukradzioną normalnym i w związku z tym dla nich cena jest wyższa. To wyjątkowe draństwo.

 • sabriel

  Oceniono 12 razy 8

  Kolejne przekupstwo i kupowanie sobie wyborców po 500+.

 • schneckenkorn

  Oceniono 10 razy 8

  Jak to, przecież posiadacz takiej karty nie ma już dużej rodziny, tylko żyje sam. Co za idiotyzm.

 • zsm-5

  Oceniono 12 razy 8

  I to jest pisi sposób na ochronę środowiska - mnożyć się suwerenie na potęgę. W nagrodę otrzymasz przywilej płacenia podnoszonych pisich podatków.

 • oczy_argusa

  Oceniono 17 razy 7

  kiełbasa wyborcza i kolejne rozdawnictwo publicznych pieniędzy. ohydne promowanie wielodzietnej patologii. czy ktoś to w końcu powstrzyma?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX