Sonda New Horizons 1 stycznia przeleci obok tajemniczej Ultima Thule. Pobije rekord

Sonda kosmiczna New Horizons pierwszego dnia 2019 roku o godzinie 6.30 polskiego czasu przeleci obok planetoidy Ultima Thule. Jeszcze nigdy wykonane przez ludzi urządzenie nie przeleciało obok obiektu tak bardzo oddalonego od Ziemi.
Zobacz wideo

Ultima Thule to mała, tajemnicza, pokryta lodem planetoida. Niewiele o niej wiemy, więc naukowcy bardzo liczą na zdjęcia, które w Nowy Rok zrobi sonda NASA. New Horizons wystartowała w 2006 roku, trzy i pół roku temu przeleciała obok Plutona.

Planetoida oddalona jest od nas o 6,5 miliarda kilometrów. To tak daleko, że kontrolerzy lotów w NASA na Ziemi dopiero po 10 godzinach dowiedzą się, czy wszystko poszło zgodnie z planem.

"Dziś jest dzień, kiedy odkryjemy świat dalej niż kiedykolwiek w historii. KIEDYKOLWIEK" - napisał na Twitterze Alan Stern, naukowiec i inżynier, mocno związany z wieloma misjami planetarnymi, w tym z New Horizons właśnie.

Sonda przeleci w odległości około 3500 km od Ultima Thule, w tym czasie szereg instrumentów będzie zbierać dane. Planetoida została odkryta za pomocą teleskopu Hubble'a dopiero w 2014 roku, czyli już po tym, jak New Horizons wyruszyła z misją w kosmos. Według naukowców, powstała 4,5 miliarda lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, co nasz układ słoneczny, dlatego jest cennym obiektem badań.

Więcej o: