Jest rekord! Sonda New Horizons przeleciała obok tajemniczej planetoidy Ultima Thule

Bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w pobliżu planetoidy Ultima Thule - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jest to najbardziej odległy od Ziemi obiekt, w pobliżu którego przeleciał wykonany przez człowieka statek kosmiczny.
Zobacz wideo

Manewr został wykonany w Nowy Rok, około godziny 6 czasu obowiązującego w Polsce, jednak na Ziemię sygnał dotarł dopiero po 10 godzinach. 

Sonda pędząca z prędkością ponad 50 tys. km/h, przeleciała w odległości około 3500 km od Ultima Thule - sama planetoida oddalona jest od nas o 6,5 miliarda kilometrów. Pierwsze zdjęcia wykonane przez sondę mają dotrzeć na Ziemię jeszcze dzisiaj. 

Zanim to jednak nastąpi, NASA opublikowała zdjęcie, które sonda zrobiła ok. 24h przed maksymalnym zbliżeniem - w odległości niecałych 2 mln km od asteroidy. 

Zdjęcie asteroidy Ultima Thule wykonane przez sondę New Horizons z odległości 1,9 mln kmZdjęcie asteroidy Ultima Thule wykonane przez sondę New Horizons z odległości 1,9 mln km NASA

Ultima Thule (2014MU69) to tymczasowa nazwa tajemniczej, pokrytej lodem planetoidy o średnicy około 30-40 kilometrów, prawdopodobnie w kształcie orzeszka ziemnego. Znajduje się w tak zwanym Pasie Kuipera, leżącym za Neptunem i Plutonem. 

Niewiele o niej wiemy, więc naukowcy bardzo liczą na zdjęcia. New Horizons wystartowała w 2006 roku, trzy i pół roku temu przeleciała obok Plutona.

Planetoida została odkryta za pomocą teleskopu Hubble'a dopiero w 2014 roku, czyli już po tym, jak New Horizons wyruszyła z misją w kosmos. Według naukowców, powstała 4,5 miliarda lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, co nasz Układ Słoneczny, dlatego jest cennym obiektem badań. 

Lot sondy New Horizons do spotkania z Ultima ThuleLot sondy New Horizons do spotkania z Ultima Thule NASA/http://pluto.jhuapl.edu/Mission/Where-is-New-Horizons.php

Więcej o: