Komornik zajął renciście 700 zł tuż przed świętami za niepłacony abonament. "Błędy się zdarzają"

Czy możliwe, aby komornik dokonał zajęcia za niepłacenie abonamentu w przypadku osób, które są zwolnione z tego obowiązku? Pewien rencista w bolesny sposób poznał odpowiedź na to pytanie.
Zobacz wideo

Abonament RTV jest jedną z obowiązkowych opłat, o której pamiętać musi każdy właściciel odbiornika telewizyjnego. Ignorowanie tego obowiązku, a także wezwań Poczty Polskiej, która odpowiada za ściąganie daniny, grozi poważnymi konsekwencjami - z komornikiem włącznie.

Nie musi płacić abonamentu, komornik zabrał mu pieniądze

"Fakt" opisuje historię rencisty, który o skuteczności egzekucji przekonał się boleśnie tuż przed świętami. Jego renta został bowiem uszczuplona o ponad 720 zł. Pieniądze zabrał komornik na zlecenie Poczty. Powód? Niepłacenie abonamentu.

Mężczyzna był jednak z niego zwolniony. Kiedy próbował dowiedzieć się dlaczego w takim razie pieniądze zniknęły z jego konta usłyszał, że faktycznie pieniądze pobrano nieprawnie. "Pomyłki się zdarzają" - wytłumaczono mężczyźnie. 

Poszkodowany domaga się nie tylko przeprosin, ale i wpłaty odszkodowania w kwocie 5000 zł na jeden ze szpitali. 

Kara za korzystanie z niezarejestrowanego odbiornika

Kto ma telewizor, radio, lub inny sprzęt umożliwiający odbiór sygnału, a opłaty nie wnosi musi liczyć się z karą. Wynosi ona 681 zł, czyli trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. Tzw. operator wyznaczony, czyli Poczta Polska, może przeprowadzać kontrole rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Czytaj też: Nie płacisz abonamentu? Poznaj konsekwencje. Są surowe 

Ile kosztuje abonament?

Miesięczna opłata od posiadaczy telewizora (lub telewizora i radia) będzie wynosiła 22,70 zł. Płacąc za kilka miesięcy z góry, można jednak uzyskać zniżkę.

Kto jest zwolniony z abonamentu RTV?

  • Emeryci w wieku powyżej 75 lat (bez składania wniosku)
  • emeryci i renciści w wieku powyżej 60 lat, o ile ich emerytura nie przekracza 50 proc. średniej pensji (2135,76 zł brutto),
  • renciści z I grupą inwalidzką,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi.

Czytaj też: Koniec abonamentu RTV? Od 2020 r. pieniądze na media publiczne mogą iść z budżetu

Zwolnienie z opłat w przypadku osób innych niż emeryci w wieku powyżej 75 lat możliwe jest wyłącznie po złożeniu stosownego wniosku. W przeciwnym razie opłaty będą naliczane jak w przypadku osób nieobjętych zwolnieniem.

Osoby, które otrzymały decyzję o karze mogą ubiegać się o umorzenie długu ze względu na trudną sytuację finansową lub życiową. Mogą też prosić o rozłożenie zaległości na raty.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: