Rząd pracuje nad projektem opłaty audiowizualnej, która byłaby dołączana do opłaty za prąd i w przyszłości miałaby zastąpić abonament radiowo-telewizyjny.
Póki co, abonament RTV wciąż jest jednak opłatą obowiązkową, o ile nie jesteśmy z niej zwolnieni. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała informacje na temat wysokości opłat abonamentowych w 2019 roku.
W 2019 rou opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 7 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84 zł).
Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny to 22,7 zł (jeśli każdego miesiąca uiszczamy opłatę, to za okres 12 miesięcy wyniesie 272,4 zł)
Na tych, którzy do 25 stycznia 2019 r. opłacą abonament RTV za cały rok czeka 10-procentowa zniżka. Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc, które dostępne są poniżej.
Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc fot. KRRiT
Osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.:
Osoby uprawnione do zwolnienia z abonamentu RTV, muszą przedstawić w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie.
Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.
Kara za używanie niezarejestrowanych odbiorników wynosi obecnie 681 złotych. Jest to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.