Litewski rząd walczy z wysokimi cenami. Pomóc ma oficjalna porównywarka

Litwini walczą z rosnącymi od dłuższego czasu cenami żywności i innych produktów. W tym celu litewskie ministerstwo rolnictwa uruchomiło stronę internetową, gdzie publikowane są ceny.
Zobacz wideo

Litwini mogą porównywać ceny

Znajduje się na niej porównywarka cen dwudziestu produktów w pięciu największych sieciach handlowych na Litwie. Dane będą aktualizowane co tydzień. Z pierwszego porównania wynika, że najbardziej różnią się ceny żółtego sera, śmietany i masła. Kilogram tego pierwszego w najdroższym wariancie w jednej z sieci kosztował ponad 7 euro, gdy tymczasem gdzie indziej był on tańszy o prawie połowę. Litewskie ministerstwo rolnictwa planuje też publikowanie informacji, jaka część ceny przypada na koszt produkcji, a jaka jest marżą sprzedawcy.

Strona litewskiej porównywarki

Ceny na Litwie zbliżają się do średniej unijnej

"Żywność stanowią znaczną część w strukturze wszystkich wydatków Litwinów. Gdy ceny podstawowych artykułów spożywczych zostaną w opublikowane w internecie, kupujący będą mieli znacznie jaśniejszy obraz cen rynkowych "- powiedział minister rolnictwa Giedrius Surplys.

W grudniu opublikowana została analiza porównawcza cen czterdziestu różnych produktów w 12 krajach Unii Europejskiej zlecona przez litewski resort sprawiedliwości i Służbę Ochrony Praw Konsumentów. Wynika z niej, że ceny na Litwie zbliżają się do średniej unijnej, a niektóre produkty są droższe niż w innych państwach. Od 2015 roku Litwa jest członkiem strefy euro.

Na zakupy do Polski

Z powodu wyższych cen mieszkańcy Litwy jeżdżą na zakupy do Polski. Na początku tego tygodnia litewskie media, powołując się na dane polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, poinformowały, że w 2018 roku Litwini wydali w naszym kraju blisko 360 mln euro, czyli o pięć procent więcej niż rok wcześniej.

Więcej o: