Węgiel najdroższy od lat. I powinien jeszcze zdrożeć

Cena węgla energetycznego przekroczyła 250 zł za tonę. Ostatni raz paliwo dla elektrowni kosztowało tyle sześć lat temu. Sytuacja cieszy Polską Grupę Górniczą, której wydobycie opłaca się dopiero przy wysokich cenach, ale stawia rząd między młotem a kowadłem ze względu na ceny prądu, a także - co mniej oczywiste - ropy i gazu.

W listopadzie 2018 roku cena węgla kamiennego dla elektrowni po raz pierwszy od 2013 roku przekroczyła na polskim rynku 250 zł za tonę – podała kilka dni temu Agencja Rozwoju Przemysłu. Koszty zakupu dla ciepłowni i elektrociepłowni nieznacznie spadły, ale wciąż przekraczały 297 zł.

Stawka dla elektrowni dobiła tym samym do średniej ceny sprzedaży zakładanej w 2015 roku przez – utworzoną wówczas przez rząd na gruzach Kompanii Węglowej – Polską Grupę Górniczą. PGG przewidywała dokładnie 252 zł w 2018 roku, 270 zł w 2019 roku i blisko 290 zł w kolejnych latach. Dopiero przy tak wysokich cenach węgla ponownie miała zarabiać. I rzeczywiście, po trzech kwartałach 2018 roku PGG zanotowała ponad 7 mld zł przychodów i 435 mln zł zysku.

Ceny węglaCeny węgla źródło: WysokieNapiecie.pl

Drożejący węgiel i CO2 podbijają ceny prądu

Problem w tym, że wysokie ceny węgla oznaczają droższą produkcję energii elektrycznej z tego paliwa. Ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii zaczęły piąć się w górę w maju 2017 roku, a więc w tym samym czasie, w którym zaczęły rosnąć ceny węgla. Cztery miesiące później wzrosty zaczęły dodatkowo podbijać prawa do emisji CO2.

Od tego momentu do listopada 2018 roku koszty produkcji energii elektrycznej w starych blokach węglowych (a to one wyznaczają zwykle ceny na polskiej giełdzie energii) wzrosły z ok. 138 zł/MWh do 249 zł/MWh. W tym o 28 proc. wzrosły koszty spalanego węgla (w cenie energii z 96 do 124 zł/MWh) i czterokrotnie koszty zakupu praw do emisji CO2 (w cenie energii z 21 do 106 zł/MWh). Przy założeniu, że pozostałe koszty zmienne (gł. transportu węgla) pozostały bez zmian, to oba wzrosty dobrze tłumaczą zmianę sytuacji na polskiej giełdzie energii. W efekcie drożejącego węgla i praw do emisji CO2 ceny energii poszybowały aż o 86 proc. (ze 139 do 255 zł/MWh).

Ceny węgla a ceny prąduCeny węgla a ceny prądu źródło: WysokieNapiecie.pl

Wzrost cen zakładany przez PGG wymagałby kolejnych dotacji do prądu

Jednak wzrosty cen na giełdzie wywołały paniczną reakcję rządu. Rada Ministrów zdecydowała się na dotowanie energii elektrycznej sprzedawanej odbiorcom w 2019 roku gigantyczną kwotą 8 mld zł. Co zatem zrobi Ministerstwo Energii jeżeli ścieżka cenowa zakładana przez kontrolowaną przez niego Polską Grupę Górniczą rzeczywiście będzie realizowana i w tym roku węgiel podrożeje?

O ile więcej rząd będzie musiał dopłacić do rachunków za prąd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

WysokieNapiecie.plWysokieNapiecie.pl WN

WysokieNapiecie.pl

Więcej o:
Komentarze (96)
Węgiel najdroższy od lat. I powinien jeszcze zdrożeć
Zaloguj się
 • aktyntasza

  Oceniono 27 razy 21

  A wszystko po to by brać górnicza zachowała swoje przywileje emerytalne i zarabiała średnio 8,3k bo na kopalniach musi być ponad 30 związków zawodowych i multum darmozjadów w biurach.

 • tacx

  Oceniono 15 razy 11

  Węgiel drożeje, prąd drozeje, pieczywo w tym roku ma zdrożeć o 7-8%, woda, smieci... Wszystko drozeje. GUS - Inflacja 1.1% Przecież to jest okradanie ludzi na waloryzacji swiadczeń emerytalno rentownych i okradanie ludzi z oszczędnosci.

 • vontomke

  Oceniono 11 razy 9

  Spokojnie, o ile tylko jest szansa że UE nas za to ukarze to rząd da rekompensaty za węgiel. Znowu kilka pieczeni na jednym ogniu - winna podwyżkom po wyborach będzie UE, Rosja będzie spokojna o kasę a Morawiecki znowu będzie "bronił Polaków przed podwyżkami".

 • obeznany

  Oceniono 14 razy 8

  A Niemcy ze swoim energochłonnym przemysłem pozyskują w międzyczasie już 40% energii z odnawialnych źródeł.

 • kotletxxl

  Oceniono 8 razy 8

  System dotacji do wszystkiego co nierentowne, ciekawe co się stanie.

 • barakuda62

  Oceniono 11 razy 7

  Cena węgla energetycznego przekroczyła 250 zł za tonę.
  ..................
  Też po tyle chciałbym kupić- ja do pieca CO za tonę płacę 940zł/t

 • radon13

  Oceniono 11 razy 7

  Przecież firmy energetyczne finasowały długi kopalni to teraz kopalnie powinny to oddać co równoważy ceny ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX