Japonia wprowadziła nowy podatek dla turystów. Od wyjazdu z kraju

Japonia od 7 stycznia pobiera nowy podatek - zwany podatkiem od wyjazdu. Zebrane pieniądze mają finansować promowanie kraju wśród zagranicznych odwiedzających.
Zobacz wideo

Podatek wynosi 1000 jenów, co stanowi równowartość około 35 złotych. Doliczany jest do biletów lotniczych oraz na statki morskie i nie jest uzależniony od narodowości. Wyłączone z niego są dzieci do drugiego roku życia, pasażerowie tranzytowi oraz ci, którzy będą musieli wyjechać z kraju z powodu nieprzewidywalnych okoliczności, jak zła pogoda.

To pierwszy nowy stały podatek wprowadzony w Japonii od 1992 roku. Rząd szacuje, że w nowym roku fiskalnym 2019 (obecny kończy się w marcu) zbierze z niego 50 miliardów jenów, czyli około pół miliarda dolarów. Pieniądze mają zostać przeznaczone na wspomaganie działań, które zwiększą możliwości przyjmowania zagranicznych turystów przed igrzyskami olimpijskimi w 2020 roku i po nich.

Na razie chodzi na przykład o bramki na lotniskach z technologią rozpoznawania twarzy czy inne rozwiązania przyspieszające procedury migracyjne oraz oznakowanie miejsc atrakcyjnych turystycznie.

Jak podają japońskie media, Japonia staje się coraz popularniejsza wśród gości z zagranicy. W minionym roku odwiedziło ją po raz pierwszy 30 milionów osób. Władze chcą, by do 2020 roku ta liczba wzrosła do 40 milionów.

Więcej o: