Rozpoczęła się budowa gigafabryki Tesli w Chinach. Będzie kosztować aż 2 mld dol.

Elon Musk, dyrektor generalny firmy Tesla oraz Ying Yong, burmistrz Szanghaju, ogłosili 7 stycznia rozpoczęcie budowy gigafabryki amerykańskiego koncernu. Będzie to pierwsza fabryka Tesli poza USA. Ma kosztować 2 miliardy dolarów, a jej budowę planowano od czterech lat.
Zobacz wideo

Chiński gigant

Chiny to obecnie największy rynek motoryzacyjny na świecie. Władze tego kraju są zainteresowane samochodami hybrydowymi i elektrycznymi, które rozwiązałyby problem rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Zakup jednego z samochodów Elona Muska nie był dotąd opłacalny dla Chińczyków przede wszystkim ze względu na wysokie opłaty celne.

Fabryka Tesli w Szanghaju pozwoli znacznie zwiększyć sprzedaż aut obniżając koszty ich produkcji. „Chiny stają się światowym liderem w dziedzinie pojazdów elektrycznych i jest to rynek, który ma kluczowe znaczenie dla misji Tesli w zakresie przyspieszenia przejścia na światową energię odnawialną” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji Elon Musk. Dodatkowo, podzielił się na Twitterze szczegółami dot. planów produkcyjnych chińskiej fabryki. Zapowiedział, że Tesla będzie produkować niedrogie ekonomiczne wersje modeli Y i 3. Z kolei modele S, X oraz Y i 3 w bogatszych wersjach nadal będą produkowane w USA.

Podwójna szansa

Jak podał Bloomberg, Chiny chcą przyspieszyć rozwój rynku aut elektrycznych do tego stopnia, by już za kilkanaście lat wycofać z produkcji te spalinowe.

Elon Musk chce wykorzystać ten trend. Lokalna fabryka w Chinach może mieć kluczowe znaczenie dla Tesli, która stara się powstrzymać potencjalny spadek popytu na rynku amerykańskim w związku z obniżeniem federalnych ulg podatkowych dla pojazdów elektrycznych. Jak dotąd Tesla obniżyła cenę wszystkich swoich modeli o 2 000 dolarów, by częściowo zrównoważyć utratę subwencji.

Więcej o:
Komentarze (18)
Rozpoczęto budowę gigafabryki Tesli w Chinach. Firma Muska wyda 2 mld dol.
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 6 razy 2

  Wiadomości o Elonie i jego Tesli jak zwykle trzeba czytać szukając, czego w nich nie ma. Nie ma na przykładnic o źródłach finansowania nowej fabryki, a to właśnie było przyczyną dotychczasowych opóźnień. Co ciekawe, Tesla nadal twierdzi, że fabryka będzie kosztowała 2 miliardy dolarów, a Chińczycy cieszą się, że będzie to 7 miliardów dolarów, co uczyni z tej fabryki największą produkcyjną inwestycję zagraniczną w Szanghaju. (xinhuanet.com/english/2019-01/07/c_137726534.htm)

  Skoro w chińskiej fabryce będą produkowane tylko tańsze wersje modeli 3 i Y, to gdzie będzie produkowana droższa wersja Y, a także ciężarówka, Roadster i pickup? Przy okazji: już żaden z tych samochodów nie jest zapowiadany na rynku w tym roku.

  Jeszcze co do fabryki w Szanghaju, to jeszcze niedawno miała ona wnieść znaczący wkład w wyprodukowanie miliona samochodów Tesla w 2019 roku. Obecnie Musk ma nadzieję, że w 2019 roku fabryka w ogóle zacznie produkować, co też jest bardzo mało realne - no chyba że tak na niby i na wariata, jak było na początku z M3?

 • lech2011

  Oceniono 4 razy 2

  I co na to Trump ?

 • udibidi03

  Oceniono 3 razy 1

  A my na chwałę i potęgę wybudujemy elektrownie w Ostrołęce i premier obiecał milion naszych elektrycznych cacek już za chwilę. Może hulajnogi jednak będą pierwsze.

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 2 razy 0

  przy zwalniajacej gospodarce Chin to duze wyzwanie dla Tesli by sprzedawac te bardzo drogie produkty

 • joachimmurat1805

  Oceniono 1 raz -1

  Chiny, jako państwo nie uznają światowych patentów. Ten temat jest dla nich obcy. Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o zysk ekonomiczny. Elon Musk zapewne ma tego świadomość, dlatego w ogóle nie zalezy mu na własnym pomyśle, raczej zaczął mysleć też jak typowy Azjata. Gospodarka USA chyli się ku upadkowi, a Musk potrzebuje szybkiej kasy na kolejne pomysła.

 • Oceniono 1 raz -1

  Mlask znowu o czymś mlaska, samochódów elektrycznych z prawdziwego zdarzenia jak nie robił, tak nie robi.

 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy -1

  Premier Chin: -
  Witamy, Elon. Gorąco witamy, do pierwszej podróbki.
  Potem zabieraj się z chińskiego rynku, razem z Microsoftem, Facebookiem i innymi, obcymi gigantami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX