Wielka Brytania przygotowuje się na twardy brexit. Konwój ciężarówek na drogach i lotnisku

W okolicach portu w Dover w Wielkiej Brytanii zakończyły się ćwiczenia na wypadek twardego brexitu. Testy odbyły się na opuszczonym lotnisku Manston, które miałoby zostać zamienione w parking dla ciężarówek oczekujących na odprawę. W razie brexitu bez umowy powróciłyby kontrolne celne, które powodują kolejki.

Około 100 ciężarówek wyjechało na drogi w godzinach szczytu i przejechało trasę z Manston do Dover (ok. 30 km), by sprawdzić, czy płyta opuszczonego lotniska nada się na parking awaryjny w przypadku, gdyby korki na autostradzie prowadzącej do portu okazały się za długie. 

Chodziło nie tylko o wytrzymałość samej płyty, ale też o to, czy wąskie drogi dojazdowe nie ulegną zakorkowaniu.

Ministerstwo transportu ogłosiło, że testy zakończyły się sukcesem, choć lokalny poseł Charlie Elphicke skrytykował ćwiczenia, podkreślając, że nie były reprezentatywne, bo ich skala była zbyt mała. Testy mają być jednak kontynuowane.

W brytyjskim parlamencie trwa impas. Theresa May zmaga się z buntem grupy własnych posłów, którzy sprzeciwiają się forsowanemu przez nią porozumieniu o warunkach rozstania ze Wspólnotą.

Głosowanie zatwierdzające wyjście z Unii ma się odbyć w przyszły wtorek. Jeśli posłowie odrzucą układ forsowany przez premier - na to obecnie wskazuje arytmetyka parlamentarna - wśród scenariuszy znajdują się między innymi: przesunięcie daty brexitu, drugie referendum lub też wyjście z UE bez umowy, czyli właśnie twardy brexit

Więcej o:
Komentarze (145)
Wielka Brytania przygotowuje się na twardy brexit. Konwój ciężarówek na drogach
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 52 razy 28

  Szanowni Brytyjczycy,
  Za to, że po I wojnie byliście przeciwni wzmocnieniu Polski po 1918 roku, za to że nas zostawiliście w 1939 roku, za to że nas sprzedaliście w Jałcie i Poczdamie, za to że wystawiliście nam rachunek za obronę wysp brytyjskich przed Niemcami.
  Życzę wam z całego serca, abyście dostali od UE takiego kopa w dupę, którego przez 1000 lat popamiętacie.

 • dublet

  Oceniono 39 razy 19

  Słaba, rozbita Europa jest potrzebna Putlerowi i Trampkowi. Pojedynczo załatwią nas na amen!

 • czechy11

  Oceniono 31 razy 19

  Tak to jestbjsk do władzy dopuszcza się durni pokroju PiSowcow. Teraz ten kraik szczeźnie w tej swojej niezależności i ostanie się jedynie Anglia z podupadającym Londynem

 • dj.80

  Oceniono 24 razy 16

  Angole to jednak tacy sami glupole jak Słowianie znad Wisły. Tak samo sprawnie dobierają sobie rządzących. 29.03 kupuję czipsy, czteropak Sommersby i odpalam TVN24. Będzie się działo.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 20 razy 14

  Bozia stworzyła Brytyjczyków by i Polacy mieli się z kogo pośmiać :-)

 • bzykk

  Oceniono 17 razy 11

  Szykuje się POŻAR W BURDELU 😁

 • zielony_wesolek

  Oceniono 11 razy 9

  niczym u nas, za co się nie wezmą same sukcesy - tylko katastrofa odsunięta w czasie

 • john_yossarian

  Oceniono 12 razy 8

  Putin zamęczy swoją wątrobę piciem toastów za głupotę europejczyków. Sami siebie osłabiamy. UE jest poważną konkurencją dla mocastw, dlatego ją zwalczają, m.in. przy pomocy pożytecznych idiotów jak my.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX