Wielka Brytania przygotowuje się na twardy brexit. Konwój ciężarówek na drogach i lotnisku

W okolicach portu w Dover w Wielkiej Brytanii zakończyły się ćwiczenia na wypadek twardego brexitu. Testy odbyły się na opuszczonym lotnisku Manston, które miałoby zostać zamienione w parking dla ciężarówek oczekujących na odprawę. W razie brexitu bez umowy powróciłyby kontrolne celne, które powodują kolejki.
Zobacz wideo

Około 100 ciężarówek wyjechało na drogi w godzinach szczytu i przejechało trasę z Manston do Dover (ok. 30 km), by sprawdzić, czy płyta opuszczonego lotniska nada się na parking awaryjny w przypadku, gdyby korki na autostradzie prowadzącej do portu okazały się za długie. 

Chodziło nie tylko o wytrzymałość samej płyty, ale też o to, czy wąskie drogi dojazdowe nie ulegną zakorkowaniu.

Ministerstwo transportu ogłosiło, że testy zakończyły się sukcesem, choć lokalny poseł Charlie Elphicke skrytykował ćwiczenia, podkreślając, że nie były reprezentatywne, bo ich skala była zbyt mała. Testy mają być jednak kontynuowane.

W brytyjskim parlamencie trwa impas. Theresa May zmaga się z buntem grupy własnych posłów, którzy sprzeciwiają się forsowanemu przez nią porozumieniu o warunkach rozstania ze Wspólnotą.

Głosowanie zatwierdzające wyjście z Unii ma się odbyć w przyszły wtorek. Jeśli posłowie odrzucą układ forsowany przez premier - na to obecnie wskazuje arytmetyka parlamentarna - wśród scenariuszy znajdują się między innymi: przesunięcie daty brexitu, drugie referendum lub też wyjście z UE bez umowy, czyli właśnie twardy brexit

Więcej o: