LOT otworzył nowe połączenie do Londynu. Brexit wpłynie na jego rozwój? Ekspert ocenia

Jakub Panek, Londyn
LOT otworzył w poniedziałek nowe połączenie do Londynu. Oprócz rejsów do portu lotniczego Londyn Heathrow, dopiero co pozyskane embraery 190 będą obsługiwać połączenie z Lotniska Chopina na Londyn City Airport. Brexit pokrzyżuje plany naszej narodowej linii?
Zobacz wideo

- Niezależnie, czy brexit stanie się faktem, przyjaźń polsko-brytyjska i tysiące podróżujących pomiędzy stolicą Polski i Wielkiej Brytanii pozostaną niezmienne - mówił podczas grudniowej konferencji nt. otwarcia tego połączenia w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie Rafał Milczarski, prezes LOT-u. W przyszłym tygodniu ma wreszcie dojść do głosowania w sprawie porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - donoszą brytyjskie media. Brexit stanie się faktem 29 marca - ze zgodą Izby Gmin lub bez niej. Mimo tego, eksperci nie gaszą optymizmu LOT-u.

- To połączenie to dobry ruch. Londyn to właściwie samograj, ale rzecz jasna Londyn City ma specyficzną klientelę biznesową. Pomimo brexitu, w jakiejkolwiek on ostatecznie formule przejdzie, Wielka Brytania pozostanie jedną z największych światowych potęg finansowych i przemysłowych, więc kontakty z szybko rosnącymi gospodarkami Polski czy Węgier będą się zacieśniać. Można się spodziewać szybkiej odpowiedzi cenowej British Airways, która musi teraz powalczyć o dochodowość swoich połączeń z Budapesztu na Heathrow. Pewną zagadką może oczywiście pozostawać Wilno, które nie ma takiego potencjału jak Warszawa czy Budapeszt, ale ryzyko finansowe nie leży po stronie LOT-u w tym przypadku - mówi Gazeta.pl Adrian Furgalski, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR

LOT-em do Londynu

LOT potwierdza, że londyński kierunek to absolutny hit sprzedażowy. Nie ma żadnych problemów z wypełnieniem kilku samolotów dziennie na trasie z Lotniska Chopina do portu Londyn Heathrow. A trasę obsługują nowe samoloty Boeing 737 MAX 8, które na pokład zabierają 186 pasażerów.

- Londyn jest bezsprzecznie najważniejszą destynacją dla Polaków. Zawsze w statystykach jest na pierwszym miejscu. I teraz na podstawie analiz zdecydowaliśmy, że jest czas na zaoferowanie nowego produktu. Głównie dla tych, którzy podróżują do Londynu w interesach. Lotnisko Londyn City Airport jest położone najbliższej biznesowej części miasta, ale blisko stąd też do ścisłego centrum - mówi Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u. Zwraca uwagę, że właśnie pod możliwość załatwienia biznesowych spraw został ułożony rozkład. - Oferujemy poranne połączenie z Lotniska Chopina o godz. 7.15 i proponujemy powrót rejsem po godz. 18. Daje to możliwość odbycia biznesowych spotkań w ciągu jednego dnia i powrót komfortowym samolotem z układem siedzeń 2x2, a więc bez środkowego fotela - dodaje.

Rejsy do Londynu City z Warszawy będą obsługiwane według następującego rozkładu połączeń: codziennie (oprócz niedziel) samoloty wystartują do Londynu City o godz.  7.15 i wylądują o 9. Popołudniowa częstotliwość z Warszawy została zaplanowana na 16.15 z przylotem o 18 (poza sobotami). Rejsy z portu London City zaplanowane są na 9.30 czasu lokalnego z lądowaniem w Warszawie o 13 oraz o 18.30 z lądowaniem o 22.

Z lotniska London City Airport, położonego w dzielnicy Royal Docks, jest najbliżej do biznesowego i finansowego centrum Londynu, w odległości 9,6 km od City i słynnych atrakcji miasta np. Tower Bridge i wieżowca The Shard.

Ze względu na stosunkowo krótki pas startowy i stromy kąt podejścia na lotnisko Londyn City, LOT pozyskał do obsługi nowych połączeń cztery Embraery 190 spełniające wymogi operacyjne tego portu.