Prognozy PKB Polski w górę. Według Banku Światowego wzrost w 2019 r. wyniesie 4 proc.

Polska gospodarka ma w tym roku urosnąć o 4 proc. - spodziewa się Bank Światowy. To lekkie wyhamowanie w stosunku do prognozowanego na 2018 rok 5 proc. wzrostu, ale i tak oczekiwania wyższe niż przy poprzednim raporcie.
Zobacz wideo

Nowe prognozy Banku Światowego oznaczają podwyższenie tych z października ub.r. o 0,3 pkt proc. na 2018 r. i o 0,1 pkt na 2019 r. Bank podał też, że prognozuje wzrost PKB Polski na poziomie 3,6 proc. w 2020 r. i 3,3 proc. w 2021 r.

"Solidny wzrost wspiera konsumpcja prywatna dzięki świetnej kondycji na rynku pracy" - pisze instytucja.

"Wzrost w gospodarkach Europy Środkowej spowolnił w 2018 r. Słabnący eksport i braki na rynku pracy ograniczyły wzrost w Bułgarii, Chorwacji i Rumunii. Z kolei pomimo braków w zasobach kadrowych wzrost w Polsce nieco przyspieszył ze względu na silną konsumpcję i inwestycje" - czytamy w raporcie "Global Economic Prospects".

Według Banku Światowego, wzrost w Europie Środkowej wzrost PKB spowolnił w 2018 r. do 4,5 proc. z 4,9 proc. rok wcześniej, zaś w tym roku obniży się dalej - do 3,6 proc. Globalny wzrost PKB ma spowolnić do 2,9 proc. w 2019 z 3 proc. w 2018 r.
Oznacza to obniżenie prognoz w stosunku do oczekiwań z czerwca ub.r. o 0,1 pkt proc. w obu przypadkach.

Więcej o: