Co najmniej 40 tys. osób nie skorzysta z "małego ZUS-u". Ale urzędnicy zadowoleni

Do 8 stycznia mogli zgłaszać się do ZUS przedsiębiorcy, którzy chcieli skorzystać z ulg w 2019 r. Krótki termin na składanie wniosków od początku budził kontrowersje. Premier Morawiecki nie przedłużył terminu. Wielu przedsiębiorców nie zdążyło. Kolejna szansa za rok.
Zobacz wideo

Z "małego ZUS-u” mają skorzystać przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczyły 63 tys. zł (30-krotności miesięcznej płacy minimalnej w 2018 r.). Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oszacowało, że jest 170-200 tys. takich osób.

Założenia i realia

Jak podają ZUS oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wnioski złożyło ok. 127,4 tys. spośród kwalifikujących się przedsiębiorców. To mniej niż prognozowało MPiT. Urzędnicy uważają jednak, że to satysfakcjonujący rezultat. - To dobry wynik. Wychodzi na to, że coraz więcej osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z ulg w składkach - podsumował Wojciech Andrusiewicz z warszawskiej Centrali ZUS, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

127,4 tysięcy złożonych w terminie wniosków, to niewątpliwie zasługa mediów, które w tych dniach informowały o warunkach przejścia na mały ZUS. Jako rzecznik MŚP serdecznie za to dziękuję. Był to też ważny sprawdzian mobilności i profesjonalizmu biur rachunkowych, z których usług korzystają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą

- mówi Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP.

Krótki termin na składanie wniosków do ZUS nie był jedynym utrudnieniem. Wielu przedsiębiorcom i księgowym wiadomość o zmianach umknęła w okresie Świąt i Nowego Roku. Podsumowanie przychodów za poprzedni rok w tak krótkim terminie mogło przerosnąć część osób. Także sposób wyliczania podstawy ulgi wzbudzał krytyczne opinie wśród przedsiębiorców. Przyjęto kryterium przychodu, który - np. w handlu - wielokrotnie przekracza wysokość dochodu. Z tego powodu wielu przedsiębiorców nie mogło wnioskować o ulgę składkową.

"Mały ZUS"

Z ulg składkowych będzie można korzystać przez trzy lata w ciągu każdych pięciu lat prowadzenia działalności.

Choć termin dla wniosków na "mały ZUS" w 2019 r. minął 8 stycznia, niektóre osoby będą mogły złożyć je później. Chodzi o tych przedsiębiorców, którzy obecnie korzystają jeszcze z preferencyjnej składki obowiązującej przez pierwsze dwa lata działalności. Oni skorzystają z "małego ZUS-u", jeśli złożą wnioski najpóźniej w ciągu czterech dni od zakończenia preferencji.

Więcej o: