Kolejna podwyżka VAT zablokowana. Ministerstwo Finansów tym razem ugina się w sprawie napojów

Ministerstwo Finansów proponuje kompromis w sprawie stawki VAT na nektary. Obecnie stawka ta wynosi pięć procent. Resort chciał wcześniej zwiększyć ją do 23 procent. Zmienił zdanie po konsultacjach publicznych.
Zobacz wideo

Przypomnijmy - Ministerstwo Finansów w 2018 r. pokazało projekt dużych zmian w matrycy VAT. Eksperci chwalą kierunek zmian, bo ma być prościej dla przedsiębiorców. Poza tym VAT ma spaść na sporo ważnych produktów, np. na pieluchy i foteliki dla dzieci. Jednak kilka podwyżek i kontrowersji również w projekcie się znalazło.

Czytaj więcej: Idzie wielka zmiana w podatkach. Chodzi o VAT. Eksperci chwalą, kontrowersji też nie brakuje

Chodziło m.in. o podwyżkę (aż o 15 punktów procentowych) stawki VAT na leki dla zwierząt. Po licznych apelach, m.in. fundacji, schronisk czy obrońców zwierząt, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wycofanie się z tego planu.

"Dramat" dla sadowników i producentów napojów

Wielkie kontrowersje wzbudził też plan objęcia nektarów owocowych i napojów z zawartością min. 20 proc. naturalnego soku z owoców lub warzyw stawką VAT 23 proc. Dziś VAT na nie to pięć proc., ale taka stawka miałaby po zmianach zostać tylko dla soków 100-procentowych.

Producenci soków alarmowali, że podwyżka będzie kosztować biznes i konsumentów około 450 mln zł. Ostrzegali, że zmiana uderzy także w sadowników, a produkcja np. nektarów z aronii, wiśni czy czarnych porzeczek (z uwagi na wysoką kwasowość nie można z nich wyprodukować soku 100-procentowego) stanie się nieopłacalna.

Czytaj więcej: W napojach owocowych będzie mniej soku? Producenci załamują ręce. To przez zmiany w podatku VAT 

Ministerstwo (częściowo) się wycofuje

Teraz wygląda na to, że i z tej podwyżki Ministerstwo Finansów chce się, przynajmniej częściowo, wycofać. Szefowa resortu Teresa Czerwińska - po spotkaniu w Kancelarii Prezydenta z producentami soków i sadownikami - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że najnowsza propozycja ministerstwa zakłada objęcie nektarów stawką VAT osiem proc. (czyli wyższą niż obecnie, ale tylko o trzy p. proc.).

Minister dodała, że trwa dialog z producentami soków. Unijne przepisy stanowią, że w przypadku porzeczek minimalna zawartość soku lub przecieru owocowego w końcowym produkcie musi wynieść 25 procent. W przypadku innych owoców wskaźnik ten musi sięgnąć 50 procent.

Wygląda więc na to, że i z podwyżki VAT na napoje owocowe Ministerstwo Finansów przynajmniej częściowo się wycofuje. Zobaczymy, jaki będzie ostateczny kształt zmian - czy stawka osiem proc. będzie obowiązywała wyłącznie na nektary z tych owoców, z których nie da się zrobić soku 100 proc. (czyli np. z porzeczek i aronii), czy także dla pozostałych napojów, w których naturalny sok nie stanowi 100 proc. 

Więcej o: