Donald Trump odwołuje wyjazd do Davos. Przez kryzys polityczny w USA

Prezydent Donald Trump nie pojedzie na Forum Ekonomiczne do Szwajcarskiego Davos. Powodem ma być troska o bezpieczeństwo kraju. W tle spór o mur na granicy z Meksykiem i
Zobacz wideo

"Z powodu nieustępliwości Demokratów w sprawie bezpieczeństwa granic i wielkiego znaczenia bezpieczeństwa naszego narodu, z pełnym szacunkiem odwołuję bardzo ważny wyjazd do Davos w Szwajcarii na Forum Ekonomiczne" - napisał Donald Trump na Twitterze.

Prezydent Stanów Zjednoczonych nawiązał do impasu politycznego w kraju. Chodzi o budowę muru na granicy z Meksykiem, który miałby powstrzymywać nielegalnych imigrantów przed przedostawaniem się na teren USA. Trump chciał, by 5,7 mld dolarów na budowę sfinansować z budżetu państwa. Na to zgody w Kongresie nie dała Partia Demokratyczna. Trump odmówił podpisania prowizorium budżetowego. Wczoraj zerwał negocjacje z Demokratami w tej sprawie.

Brak budżetu sprawia, że od 19 dni trwa paraliż administracji federalnej w USA. Wiele urzędów i instytucji państwowych nie funkcjonuje, około 800 tysięcy urzędników jest na przymusowych urlopach lub pracuje bez wynagrodzenia. Prezydent w czwartek poleciał do Teksasu, gdzie spotkał się z funkcjonariuszami straży granicznej, którzy teraz pełnią służbę nie otrzymując pensji.

Donald Trump powiedział, że rozważa wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, co pozwoliłoby mu użyć funduszy Pentagonu do budowy zapory granicznej bez zgody Kongresu.

Więcej o: