TVP i Polskie Radio znów mają dostać pieniądze od państwa. Tym razem nawet ponad 1,2 mld złotych

Maksymalnie 1,26 mld zł ma wynieść w tym roku rekompensata z budżetu państwa dla mediów publicznych. Przypomnijmy, że w latach 2017-2018 TVP i Polskie Radio otrzymały już z tytułu rekompensat 980 mln zł.
Zobacz wideo

Środki wypłacone w 2017 i 2018 roku mediom publicznym stanowiły rekompensaty budżetowe za lata 2010-2017. Rekompensaty były wypłacone, z tytułu "utraconych opłat abonamentowych". Rząd doszedł do wniosku, że skoro niektóre grupy społeczne są ustawowo zwolnione z opłacania abonamentu, to Telewizji Polskiej czy Polskiemu Radiu ten ubytek należy wynagrodzić. Od opłat abonamentowych zwolnione są np. osoby z I grupą inwalidzką, osoby po 75. roku życia, osoby po 60. roku życia z niską emeryturą, czy osoby niewidzące lub niesłyszące.

Teraz rząd chce powtórzyć zabieg z rekompensatami, tym razem za utracony abonament z lat 2018-2019. Na sejmowych stronach znalazł się już projekt ustawy w tej sprawie. Wysokość rekompensaty tym razem ma wynieść do 1,26 mld zł. Ma zostać wypłacona w formie skarbowych papierów wartościowych.

.. .

Co ciekawe, jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy, roczny ubytek wpływów abonamentowych to blisko 957 mln zł, a więc za dwa lata (2018 i 2019) ponad 1,9 mld zł. Uznano jednak, że wystarczającą kwotą rekompensaty będzie "tylko" 1,26 mld zł.

.. .

Poprzednio 88 proc. dla TVP

Jak zostaną rozdysponowane pieniądze z kolejnej rekompensaty (oczywiście pod warunkiem, że ustawa wejdzie w życie)? O tym zadecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Poprzednio ok. 88 proc. całej kwoty trafiło do TVP, a reszta do Polskiego Radia (62,2 mln zł) i spółek radiofonii regionalnej (57,8 mln zł do podziału na 17 spółek). 

Jeśli taki sam klucz zostałby zastosowany do tegorocznych rekompensat, to do TVP trafiłyby papiery wartościowe o nominale ok. 1,11 mld zł.

***

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych

Więcej o: