"Nie jesteśmy bankomatem i słupem ogłoszeniowym". Kurski o sytuacji w TVP

Odbudowa siły i prestiżu telewizji publicznej - to zdaniem Jacka Kurskiego główny sukces obecnego zarządu Telewizji Polskiej. Podsumowując trzy lata swojej prezesury w TVP Jacek Kurski wśród osiągnięć wymieniał zabezpieczenie płynności finansowej Telewizji Polskiej, zwiększenie produkcji wewnętrznej, rozszerzenie dystrybucji i odbudowanie oglądalności.
Zobacz wideo

Wynik za 2018 r.? Około zera

Jacek Kurski poinformował również, że w jego opinii wynik TVP za 2018 r. będzie na delikatnym plusie lub w okolicach zera. To jednak szacunki, rok nie został jeszcze oficjalnie podsumowany. W 2017 r. TVP wypracowała ok. 0,5 mln zł zysku netto.

Kurski liczy na pozyskanie kolejnej rekompensaty od rządu za utracone wpływy abonamentowe w związku ze zwolnieniem z jego płacenia pewnych grup obywateli. Przypomnijmy, że projekt ustawy w tej sprawie jest już w Sejmie. Łączne rekompensaty dla wszystkich mediów publicznych mają wynieść nawet 1,26 mld zł, zapewne do TVP trafi przynajmniej 1 mld zł.

Prezes TVP przypomniał także, że w celu poprawy bieżącej sytuacji w TVP, uruchomiono "kilka instrumentów wcześniej niestosowanych w TVP". Chodzi o wyemitowane obligacje o wartości 300 mln zł (dla BGK) czy linię kredytową na 800 mln zł (z tej kwoty TVP wykorzystała ok. 350 mln zł). 

Oglądalność w górę

Prezes Telewizji Polskiej poinformował, że w 2018 roku po raz pierwszy od kilkunastu lat TVP 1 i TVP 2 i cała grupa TVP zwiększyły oglądalność zarówno w modelu oglądalności rzeczywistej, jak i nawet według "monopolisty telemetrycznego" Nielsena.

Udało się połączyć misję z oglądalnością to znaczy wielkie, tożsamościowe produkcje spotkały się z wielomilionową widownią takie jak 'Korona królów’, 'Niepodległość', 'Ziuk. Młody Piłsudski', 'Smoleńsk', 'Wołyń'; mówię o rzeczach tu produkowanych, koprodukowanych czy tylko udostępnianych

- mówił Jacek Kurski.

Zdaniem prezesa TVP, bardzo ważna była reforma systemu producenckiego i powołanie agencji kreacji: filmów i seriali, rozrywki, publicystyki, dokumentu i audycji społecznych; Teatru Telewizji Polskiej, oprawy i reklamy.

Bardzo ważną rzeczą jest powrót Telewizji Polskiej do pozycji podmiotu, który dyktuje warunki i nie jest bankomatem i słupem ogłoszeniowym dla producentów zewnętrznych, tylko sama telewizja staje się właścicielem formatu, praw autorskich i rozwija produkcje, do których ma pełne prawa

- podkreślał Jacek Kurski.

Prezes telewizji publicznej mówił też o większych inwestycjach w technologię i oddziały regionalne TVP, pozyskaniu licznych praw sportowych i poszerzeniu dystrybucji TVP Sport o telewizję naziemną.

***

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych

Więcej o:
Komentarze (71)
'Nie jesteśmy bankomatem i słupem ogłoszeniowym'. Kurski o sytuacji w TVP
Zaloguj się
 • mikrobyznesmen

  Oceniono 21 razy 19

  Oczywiście, że TVP nie jest bankomatem. Bankomat wypłaca pieniądze, a TVP odwrotnie - i to chyba w ilościach nieosiągalnych dla wszystkich wpłatomatów w Polsce razem wziętych!

 • gazetalogin12

  Oceniono 22 razy 18

  Udało mu się coś jeszcze - zeszmacić siebie, pseudodziennikarzy w stylu Ziemca i samą TVP. Teraz programy informacyjne tej TV to zwykła, toporna propaganda. Gadzinówki.

 • ar.co

  Oceniono 20 razy 16

  Jest tak świetnie, to dlaczego Kur(..)ski wyciąga łapę po 1 200 000 000 z budżetu? Bez okradzenia podatnika nie przeżyje?

 • do.lubienia

  Oceniono 22 razy 16

  To się dzieje naprawdę? Jesteśmy aż tak głupim narodem? Nie wierzę...

 • pulbek

  Oceniono 19 razy 13

  Quiz na weekend. Czy TVP jest
  (a) bankomatem,
  (b) słupem ogłoszeniowym,
  (c) rynsztokiem?
  Prezesa prosimy o niepodpowiadanie.

 • stywen.pl

  Oceniono 11 razy 11

  Wy jesteście tubą propagandową PISuaru.Kłamstwo to wasz żywioł.Tylko prawdziwy Wieśniak bezmózgowiec was ogląda i wam jeszcze wierzy.

 • freud1

  Oceniono 15 razy 11

  TVP nie jest bankomatem.
  Jest studnia bez dna.

 • pub

  Oceniono 17 razy 11

  Jest za to burdelem, latryną, gnojowiskiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX