"Twardy brexit" straszy. Brytyjczycy kupują zestawy survivalowe. Pozwolą przeżyć 30 dni

Widmo tzw. twardego brexitu mocno wpływa na nastroje społeczne w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy liczą się z możliwością wystąpienia z UE bez porozumienia. Na tamtejszym rynku pojawiły się zestawy przetrwania. Brexit box-y pozwolą przeżyć 30 dni.
Zobacz wideo

Firma Emergency Food Storage stara się wykorzystać gęstniejącą atmosferę wokół brexitu. Wprowadziła na rynek tzw. brexit box-y. Kosztują 295 funtów (ok. 1400 zł) i zawierają konserwowaną żywność, która pozwoli przetrwać w trudnych warunkach nawet miesiąc.

W obliczu katastrofy

Zestawy survivalowe przypominają te znane z armii. Zawierają żywność poddaną liofilizacji (suszenie po zamrożeniu pod zmniejszonym ciśnieniem). Termin przydatności do spożycia to 25 lat. Do tej pory sprzedano ponad 600 zestawów.

W brexit box-ach znajdziemy m.in. makaron z serem, makaron bolognese, kurczaka w sosie słodko-kwaśnym, mięso z ziemniakami, warzywne chilli, czy zestaw do rozpałki i filtr do wody. Jeden box waży ok. 15 kg. Producent dodatkowo podkreśla, że zestawy gotowych posiłków nie zawierają GMO.

Ryzyko „no deal brexit”

Wydaje się, że Emergency Food Storage dość dobrze odczytuje niepokoje Brytyjczyków w związku z brexit-em. Jego tzw. twardy scenariusz może wiązać się z ryzykiem niedoboru podstawowych produktów jak żywność i leki. Wyjście z UE bez porozumienia może bowiem wiązać się z problemami w handlu międzynarodowym i logistyce. Z tego powodu niektóre z brytyjskich marketów zaczęły zapełniać swoje magazyny i chłodnie dodatkowymi zapasami.

Planowo Wielka Brytania ma wystąpić z Unii Europejskiej 29 marca 2019 r. W listopadzie 2018 r. zakończyły się rozmowy z UE na temat umowy, której jak dotąd Wielka Brytania nie przyjęła. Jeśli do 29 marca nie dojdzie do porozumienia w tamtejszym parlamencie, Brytyjczycy mogą opuścić Wspólnotę bez porozumienia. Będzie to miało swoje skutki polityczne i gospodarcze dla kraju.