"Twardy brexit" straszy. Brytyjczycy kupują zestawy survivalowe. Pozwolą przeżyć 30 dni

Widmo tzw. twardego brexitu mocno wpływa na nastroje społeczne w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy liczą się z możliwością wystąpienia z UE bez porozumienia. Na tamtejszym rynku pojawiły się zestawy przetrwania. Brexit box-y pozwolą przeżyć 30 dni.

Firma Emergency Food Storage stara się wykorzystać gęstniejącą atmosferę wokół brexitu. Wprowadziła na rynek tzw. brexit box-y. Kosztują 295 funtów (ok. 1400 zł) i zawierają konserwowaną żywność, która pozwoli przetrwać w trudnych warunkach nawet miesiąc.

W obliczu katastrofy

Zestawy survivalowe przypominają te znane z armii. Zawierają żywność poddaną liofilizacji (suszenie po zamrożeniu pod zmniejszonym ciśnieniem). Termin przydatności do spożycia to 25 lat. Do tej pory sprzedano ponad 600 zestawów.

W brexit box-ach znajdziemy m.in. makaron z serem, makaron bolognese, kurczaka w sosie słodko-kwaśnym, mięso z ziemniakami, warzywne chilli, czy zestaw do rozpałki i filtr do wody. Jeden box waży ok. 15 kg. Producent dodatkowo podkreśla, że zestawy gotowych posiłków nie zawierają GMO.

Ryzyko „no deal brexit”

Wydaje się, że Emergency Food Storage dość dobrze odczytuje niepokoje Brytyjczyków w związku z brexit-em. Jego tzw. twardy scenariusz może wiązać się z ryzykiem niedoboru podstawowych produktów jak żywność i leki. Wyjście z UE bez porozumienia może bowiem wiązać się z problemami w handlu międzynarodowym i logistyce. Z tego powodu niektóre z brytyjskich marketów zaczęły zapełniać swoje magazyny i chłodnie dodatkowymi zapasami.

Planowo Wielka Brytania ma wystąpić z Unii Europejskiej 29 marca 2019 r. W listopadzie 2018 r. zakończyły się rozmowy z UE na temat umowy, której jak dotąd Wielka Brytania nie przyjęła. Jeśli do 29 marca nie dojdzie do porozumienia w tamtejszym parlamencie, Brytyjczycy mogą opuścić Wspólnotę bez porozumienia. Będzie to miało swoje skutki polityczne i gospodarcze dla kraju.

Więcej o:
Komentarze (49)
"Twardy brexit" straszy. Brytyjczycy kupują zestawy survivalowe. Pozwolą przeżyć 30 dni
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 14

  Zastanawiające, że ta firma nie wpadła na zrobienie zestawów o nazwie "Polish brexit-box". Mogły by się w nich znaleźć kabanosy, sucha krakowska, parę puszek mielonki, kilka słoików ogórków i z 10 flaszek Wyborowej. No i ewentualnie karton papierosów BEZ akcyzy, a wiec z przemytu. Myslę że popyt był by nawet większy niż te 600 sztuk... :-))

 • suender

  Oceniono 8 razy 6

  Brytole wdepli w łajno i słusznie, będzie Polandi raźniej bo w łajnie tkwi od ponad 3 lat.

 • scibor3

  Oceniono 13 razy 5

  W 60 milionowym kraju kupiono aż 600 zestawów?! Toż to szok! Takie pierdoły tylko w Gazecie.

 • xysieq

  Oceniono 6 razy 4

  Banda cwaniaków doi bandę głupków. Tak było, jest i będzie.
  Ludzie myślcie, to nie boli!

 • bigfisher

  Oceniono 6 razy 4

  "Keep calm and carry on" to brytyjskie motto nadal obowiązuje. Mieszkam w Anglii i nie widzę, żadnej paniki. Te 600 zestawów to chyba raczej imigranci wykupili bo im się przypominają socjalistyczne kolejki za żelazną kurtyną.

 • sztucznypolak

  Oceniono 6 razy 4

  Sprzedali 600 sztuk.
  Tylu swirow bez problemu mozna znalezc bez problemu w kazdym kraju, nawet bez XYZexitu.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 3 razy 3

  Od wieków Brytyjczycy dawali zawsze sobie radę i tym razem będzie podobnie.

 • naczelny.rabin.gw

  Oceniono 5 razy 3

  300 zestawów z tych 600 kupiłem ja, na wyprawę na Kamczatkę dla mnie i mojego zespołu.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 5 razy 3

  ciekawe KTO to kupuje, bo 300 funtów na osobę wydać na jedzenie w UK, to jednak lekka przesada - tym bardziej na puszki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX