Tajemnicze słowa Donalda Tuska w sprawie brexitu. "Kto w końcu zdobędzie się na odwagę..."

Brytyjski parlament odrzucił porozumienie z UE w sprawie brexitu. Na tę decyzję zareagował już Donald Tusk. Szef Komisji Europejskiej umieścił na Twitterze dość zagadkowy komentarz.
Zobacz wideo

Jeśli porozumienie jest niemożliwe, a nikt nie chce braku porozumienia, to kto w końcu zdobędzie się na odwagę, aby powiedzieć, jakie jest jedyne dobre rozwiązanie? -  napisał Donald Tusk na swoim profilu w serwisie Twitter.

Na słowa szefa Rady Europejskiej bardzo szybko zareagowali brytyjscy komentatorzy. Niektórzy z nich sugerują, że Donald Tusk w ten sposób wezwał Wielką Brytanię do powtórzenia referendum i wycofania się z planów brexitu.

Co istotne, taki scenariusz jest jak możliwy. W grudniu ubiegłego roku unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że nie ma przeszkód prawnych, by Wielka Brytania wycofała wniosek o wyjściu z UE, nie czekając na jednomyślną decyzję wszystkich państw Wspólnoty.

"Państwo członkowskie nie może być zmuszone do wyjścia z Unii Europejskiej wbrew swojej woli" - stwierdzili sędziowie Trybunału.

Oczywiście scenariuszy dla Wielkiej Brytanii po dzisiejszej porażce rządu Theresy May we wtorkowym głosowaniu jest znacznie więcej. Piszemy o nich w tym tekście.