Polacy największymi beneficjentami niemieckiego "500 plus". Dostali 420 mln zł na dzieci

Polacy pracujący w Niemczech otrzymali od tamtejszych władz 100 mln euro zasiłków na dzieci. To największa kwota wypłacona obcokrajowcom zatrudnionym za Odrą.
Zobacz wideo

Polacy są największą grupą pracujących obcokrajowców, którzy otrzymują zasiłki rodzinne na dzieci w Niemczech. Jak informuje "Der Spiegel" z tytułu Kindergeld nasi rodacy otrzymali 100 mln euro, czyli równowartość ok. 420 mln zł. 

Spośród około 250 tys. osób uprawnionych do niemieckiego "500 plus" większość, bo ok. 125 tys., stanowią nasi rodacy.

Ile dostają Polacy?

Wysokość zasiłku wynosi 194 euro (ok. 830 zł) na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie i 225 euro na każde kolejne dziecko.

Zasiłki do kontroli. Uczciwi nie muszą się bać

Niemcy na wypłaty dla 15 mln dzieci przeznaczyły łącznie 30 mld euro. Grupa jest rekordowo duża, dlatego niemiecki rząd zapowiada masową weryfikację uprawnionych. 

Jak donosi niemiecki "Mitteldeutsche Zeitung", cytowany przez Deutche Welle, przestępcze szajki wykorzystują luki w przepisach, ściągając na dużą skalę obywateli Rumunii i Bułgarii, by w ich imieniu wyłudzić świadczenie. Gazeta zaznacza, że większość obcokrajowców pracuje, płacąc podatki i składki na ubezpieczenie. Dlatego uczciwi nie mają się czego obawiać.

Część komentatorów i polityków chce jednak zmian w systemie zasiłków dla dzieci. Ich wysokość miałaby być uzależniona od kosztów utrzymania w danym kraju. Rozwiązanie, które wprowadziła już Austria, na terenie Unii nie ma szans obowiązywać, bo Komisja Europejska na różnicowanie się nie zgadza. Majowe wybory do Parlamentu Europejskiego mogą jednak zmienić układ sił - wtedy zasady wypłacania zasiłków dla dzieci mieszkających poza Niemcami będą mogły się zmienić.

Więcej o:
Komentarze (29)
Niemcy wypłaciły pracującym Polakom 100 mln euro na zasiłki dla dzieci
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 6 razy 4

  Temat jest do przeczytania, od 2004 roku w internecie. Bo te przepisy wyszły wtedy w życie. Obywatel EU ma prawo w kraju w którym pracuje otrzymywać pewne zabezpieczenia jak każdy obywatel tego państwa...
  Rozporządzenie (WE) nr 883/2004 — w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego
  htt ps: //eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=LEGISSUM:c10521

 • lilo150

  Oceniono 2 razy 2

  w zamian za to wolscy opróżnili niemieckie szroty

 • alighator2x

  Oceniono 4 razy 2

  gimbazo gazetowa, co wy bredzicie? jakie niemieckie 500 plus???
  kindergeld to odpowiednik polskiego zasiłku rodzinnego!!!

 • vinogradoff

  Oceniono 9 razy 1

  Na Dzieciach nie nalezy oszczdzac a zasilki niemieckie na Dzieci zyjace w Polsce sa tez jakas forma rekompenstay Dzieciom nieobecnosci w Domu jednego z Rodzicow co one odczuwaja bolesnie i co ma tez ujemne skutki dlugofalowe. Osczednosci mozna szukac gdzie indziej np. na rezygnacji z zapowiadanego dozbrajania Bundeswehr w sytuacji gdy Niemcom NIKT militarnie nie zagraza a Niemcy nie planuja i nie maja ambicji prowadzenia wojen NAPASTNICZYCH wzorem Wujka Dolfa, ktory podbil niemalze cala Europe i rzucil sie na ZSRR gdzie dostal tegie BATY.

 • wojtke

  0

  Zaraz zaraz. To w takim razie powinny być tym Polakom obniżone proporcjonalnie podatki. Jeśli place takie podatki jak mój niemiecki kolega z pracy to oczekuje takich samych usług państwa. Jeśli nie to proszę mi obniżyć podatki.

 • koenzymq10

  Oceniono 4 razy 0

  Nie ma się co podniecać. Polacy JESZCE kasują najwięcej ojro, bo nas, a raczej Was (pisze "was", bo niedługo będe miał już na szczęscie niemiecki paszport) jest tu najwięcej, a części Turków się nie wlicza do statystyk jako obcokrajowców. Ale nie to to tamto, za 5 lat, a może i wcześniej najwięcej kindergeldowców będzie z Syrii.

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 22 razy 0

  Jest tu jedno słowo-klucz. Pracujący. PRACUJĄCY Polacy. Tytuł ma sugerować, że okropni Polacy wydoili Niemcy na 100 baniek, Polacy - nie inżynierowie. Czerscy manipulanci nie odpuszczają.

 • bialoskory

  Oceniono 3 razy -1

  Przeciez to niemozliwe zeby Polacy pobierali zasilki na dzieci mieszkajace w Polsce.
  Przeciez to INNI migranci pobieraja zasilki, Polacy tylko pracuja.
  :)

 • koenzymq10

  Oceniono 5 razy -1

  Jestem za róźnicowaniem zasiłków - dla każdego kraju inna stawka w zależności od zamżności weryfikowana co 5 lat., a najlepiej za ich odebraniem. Ta kasa jest po to, aby ją wydawać na terenie niemiec i napędzać tutejszą gospodarkę. Pozdrawiam z Rajchu, dwójka dzieci, 380 ojro w kieszeni co miesiąc.... moin moin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX