Polacy największymi beneficjentami niemieckiego "500 plus". Dostali 420 mln zł na dzieci

Polacy pracujący w Niemczech otrzymali od tamtejszych władz 100 mln euro zasiłków na dzieci. To największa kwota wypłacona obcokrajowcom zatrudnionym za Odrą.
Zobacz wideo

Polacy są największą grupą pracujących obcokrajowców, którzy otrzymują zasiłki rodzinne na dzieci w Niemczech. Jak informuje "Der Spiegel" z tytułu Kindergeld nasi rodacy otrzymali 100 mln euro, czyli równowartość ok. 420 mln zł. 

Spośród około 250 tys. osób uprawnionych do niemieckiego "500 plus" większość, bo ok. 125 tys., stanowią nasi rodacy.

Ile dostają Polacy?

Wysokość zasiłku wynosi 194 euro (ok. 830 zł) na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie i 225 euro na każde kolejne dziecko.

Zasiłki do kontroli. Uczciwi nie muszą się bać

Niemcy na wypłaty dla 15 mln dzieci przeznaczyły łącznie 30 mld euro. Grupa jest rekordowo duża, dlatego niemiecki rząd zapowiada masową weryfikację uprawnionych. 

Jak donosi niemiecki "Mitteldeutsche Zeitung", cytowany przez Deutche Welle, przestępcze szajki wykorzystują luki w przepisach, ściągając na dużą skalę obywateli Rumunii i Bułgarii, by w ich imieniu wyłudzić świadczenie. Gazeta zaznacza, że większość obcokrajowców pracuje, płacąc podatki i składki na ubezpieczenie. Dlatego uczciwi nie mają się czego obawiać.

Część komentatorów i polityków chce jednak zmian w systemie zasiłków dla dzieci. Ich wysokość miałaby być uzależniona od kosztów utrzymania w danym kraju. Rozwiązanie, które wprowadziła już Austria, na terenie Unii nie ma szans obowiązywać, bo Komisja Europejska na różnicowanie się nie zgadza. Majowe wybory do Parlamentu Europejskiego mogą jednak zmienić układ sił - wtedy zasady wypłacania zasiłków dla dzieci mieszkających poza Niemcami będą mogły się zmienić.

Więcej o: