Znamy datę drugiego głosowania w sprawie brexitu, wewnętrzne rozmowy trwają

29 stycznia odbędzie się drugie głosowanie zatwierdzające w sprawie brexitu. Premier Theresa May prowadzi nadal rozmowy z opozycją, zarówno zewnętrzną, jak i w jej partii. Celem tych rozmów jest wypracowanie takiej koncepcji wystąpienia z Unii, by miała ona szanse na uzyskanie poparcia większości parlamentarnej. 
Zobacz wideo

Premier konsultacje zapowiedziała w środę tuż po tym, jak utrzymała stanowisko w wyniku odrzucenia przez parlament wniosku wotum nieufności. Wniosek ten zgłosiła lewica w obliczu wcześniejszego braku zgody na umowę brexitową, wynegocjowaną przez Theresę May.

Premier spotkała się z przedstawicielami walijskiej Plaid Cymru i Szkockiej Partii Narodowej. Ian Blackford, szef klubu parlamentarnego tego ostatniego stronnictwa stwierdził, że jego partia domaga się możliwości wstrzymania brexitu i rozpisania drugiego referendum, które mogłoby odwołać wyjście z Unii. 

Czytaj więcej: Brexit. Jak mocno uderzy w niemiecką gospodarkę?

Theresa May spotkała się też z liderami DUP, północnoirlandzkiego, nieformalnego koalicjanta, który jednak pierwszej wersji umowy nie poparł. Tu kluczowa jest kwestia tzw. bezpiecznika irlandzkiego, dopuszczającego teoretyczną możliwość, że na terytorium tymczasowo obowiązywałyby inne zasady niż w reszcie Zjednoczonego Królestwa.

Ponadto premier spotkała się z politykami swojej partii, którzy nie poparli jej umowy: zarówno pro- jak i antyunijnymi. 

Corbyn mówi "nie"

Nie było jednak spotkania z liderem największego ugrupowania opozycyjnego Jeremym Corbynem. Polityk stawia warunek: by do rokowań doszło, premier musi najpierw wykluczyć tzw. twardy brexit.

Lider lewicy stwierdził, że odrzuconej przez Izbę Gmin umowy brexitowej nie da się poprawić, a skala środowej porażki była zbyt duża, by udało się zbudować koalicję wspierającą porozumienie po lekkich modyfikacjach. "Te ponad pół tysiąca stron, które przywiozła premier, to dziś w sposób oczywisty martwa umowa" - deklarował Jeremy Corbyn. 

Brexitowy plan B w poniedziałek

Premier ma przedstawić swój brexitowy plan B w poniedziałek. Na zmiany w umowie o wyjściu ze Wspólnoty musiałaby się zgodzić Unia, która dotąd sygnalizowała, że możliwe są poprawki tylko w dołączonej do tekstu prawnego niewiążącej deklaracji politycznej.