GUS podał najnowsze dane z polskiej gospodarki. Przeciętne wynagrodzenie to już 5274 zł

Przeciętne wynagrodzenie brutto w grudniu 2018 roku wyniosło 5274 złote i 95 groszy i było o 6,1 procent wyższe niż rok wcześniej, podał właśnie Główny Urząd Statystyczny.
Zobacz wideo

Przeciętne zatrudnienie w tym samym czasie wzrosło o 2,8 procent. O tyle samo w ujęciu rocznym wzrosła też produkcja przemysłowa. 

Poprzednie dane, za listopad, wskazywały, że produkcja przemysłowa wzrosła w ujęciu rocznym o 4,7 procent, wynagrodzenie wzrosło o 7,7 procent i wyniosło 4 tysiące 966 złotych a zatrudnienie o 3 procent.

Dodatkowo, GUS podał też, że jeśli chodzi o cały ubiegły rok to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4852,29 zł. Wszystkie te dane dotyczą jednak firm, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. 

- Mimo, że tak wysokie średnie wynagrodzenie w grudniu zawdzięczamy przede
wszystkim premiom na koniec roku, to pewien procent tego wzrostu z pewnością się
utrzyma – grudzień to także czas rocznych ocen pracowników i podwyżek. Nie
zapominajmy również o podniesieniu płacy minimalnej brutto z 2100 do 2250 zł.
Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. rynek nie przestanie należeć do pracowników, a
pensje będą rosły o połowę szybciej niż w minionym roku – komentuje dane podane właśnie dane Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, ekspert rynku pracy. 

Produkcja przemysłowa słabiej od oczekiwań

GUS padał też w piątek inne bardzo ważne dane, o produkcji przemysłowej. W grudniu wzrosła ona w ujęciu rocznym o 2,8 procent. Dane były wyraźnie gorsze od oczekiwań ekonomistów, którzy średnio spodziewali się wzrostu o 4,4 proc. Warto też zauważyć, że w ujęciu miesięcznym produkcja spadła aż o 11,5 proc. 

Analitycy mBanku komentując na Twitterze te dane napisali, że "po fatalnym PMI przychodzi pora na - powiedzmy to sobie otwarcie - kiepskie dane z realnej gospodarki za grudzień. Po dwóch latach boomu nadchodzi normalizacja wzrostu".

PMI, o który wspominają eksperci, to wskaźnik mierzący kondycję polskiego przemysłu. W grudniu spadł on do 47,6 pkt. z 49,5 pkt. miesiąc wcześniej, czyli najniższego poziomu od ponad pięciu lat. W przypadku tego wskaźnika odczyt poniżej poziomu 50 pkt. oznacza spowolnienie sektora. 

Warto jednak też dodać, że PMI to tak zwany wskaźnik wyprzedzający koniunktury, który nie zawsze pokrywa się z faktycznymi danymi, publikowanymi przed GUS. Często jednak pokazuje trend.

***
Siema! Gramy #JedenDzieńDłużej
W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.plWięcej o:
Komentarze (112)
GUS podał dane z polskiej gospodarki w grudniu. Przeciętne wynagrodzenie to już 5274 zł
Zaloguj się
 • jesiotr99

  Oceniono 35 razy 27

  jeśli 40 osób zarabia po 2 tys i 2 dwórki po 65 to średnia wychodzi 5 tys.

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 15

  Gazeto !!!!!!!
  Nie zamieszczaj takich zmanipulowanych danych. Żona teraz chce odemnie 5000 zł co miesiąc. "Resztę" mogę sobie zostawić.

 • el_bigos

  Oceniono 16 razy 14

  Sąsiad napie.rda.la swoją żonę codziennie czyli statystycznie każdy z nas napier.da.la swoją żonę co drugi dzień. Tyle w kwestii statystycznych wypłat .

 • wykidajlo2

  Oceniono 14 razy 14

  Idziemy w dobrym kierunku, tak trzymać. W 1991 roku zarabiałem 15 milionów miesięcznie, historia kołem się toczy

 • remo29

  Oceniono 17 razy 13

  Jak sobie dojna zmiana przyzna podwyżki i nagrody, to średnia będzie jeszcze wyższa i znowu można ogłosić sukces, a co tam, suweren się nie zorientuje.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 14 razy 12

  ŚREDNIE wynagrodzenie jest xuja Rydzyka warte!
  MEDIANA!
  napiszcie jaka jest tzw. MEDIANA!

 • Dominik Li

  Oceniono 16 razy 12

  Jak glonojady zarabiaja po 60 tysi to insrednia wzrosla :)

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 10 razy 10

  czy to jest liczone z nagrodami które "im się po prostu należały"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX