"Czyste powietrze" wróciło. Można już składać wnioski o pieniądze na wymianę starego pieca

Od poniedziałku można ponownie składać wnioski w ramach programu "Czyste powietrze". Ruszył on we wrześniu 2018 roku jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych ze sposobem rozliczania dotacji, został na kilka tygodni wstrzymany.

Nabór wniosków o dofinansowanie został wstrzymany na początku roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczył, wtedy że "sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych".

W czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk i prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda poinformowali, że Dobre Powietrze wraca i znów można składać wnioski.

Dotacja wolna od podatku

Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu "Czyste powietrze" jest wolna od podatku - nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. Poza tym środki finansowe, które beneficjent poniesie na termomodernizację czy wymianę pieca, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska z tego zwrot podatku.

Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda wyjaśnia, że program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań w domach jednorodzinnych. Wnioski można składać na: termorenowację domów i wymianę źródeł ciepła, podłączenia do sieci gazowej, do sieci ciepłowniczej, pomp cieplnych lub do odnawialnych źródeł energii. Wnioski można składać osobiście lub przez internet.

Kazimierz Kujda dodaje, że w ramach programu zaleca się przede wszystkim składanie wniosków na termomodernizację domów jednorodzinnych. Efektowność cieplna domów podnoszona jest przede wszystkim przez wymianę okien, drzwi, ocieplenie ścian i dachów. Dopiero po takich działaniach, które mogą nawet o 60 proc. zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, powinno się planować wymianę pieca.

Do tej pory do regionalnych oddziałów NFOŚiGW wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termorenowacji czy wymiany starych pieców.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a suma dotacji ma wynieść ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in.  zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Więcej o: