"Czyste powietrze" wróciło. Można już składać wnioski o pieniądze na wymianę starego pieca

Od poniedziałku można ponownie składać wnioski w ramach programu "Czyste powietrze". Ruszył on we wrześniu 2018 roku jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych ze sposobem rozliczania dotacji, został na kilka tygodni wstrzymany.

Nabór wniosków o dofinansowanie został wstrzymany na początku roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczył, wtedy że "sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych".

W czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk i prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda poinformowali, że Dobre Powietrze wraca i znów można składać wnioski.

Dotacja wolna od podatku

Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu "Czyste powietrze" jest wolna od podatku - nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. Poza tym środki finansowe, które beneficjent poniesie na termomodernizację czy wymianę pieca, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska z tego zwrot podatku.

Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda wyjaśnia, że program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań w domach jednorodzinnych. Wnioski można składać na: termorenowację domów i wymianę źródeł ciepła, podłączenia do sieci gazowej, do sieci ciepłowniczej, pomp cieplnych lub do odnawialnych źródeł energii. Wnioski można składać osobiście lub przez internet.

Kazimierz Kujda dodaje, że w ramach programu zaleca się przede wszystkim składanie wniosków na termomodernizację domów jednorodzinnych. Efektowność cieplna domów podnoszona jest przede wszystkim przez wymianę okien, drzwi, ocieplenie ścian i dachów. Dopiero po takich działaniach, które mogą nawet o 60 proc. zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, powinno się planować wymianę pieca.

Do tej pory do regionalnych oddziałów NFOŚiGW wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termorenowacji czy wymiany starych pieców.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a suma dotacji ma wynieść ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in.  zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Więcej o:
Komentarze (12)
"Czyste powietrze" wróciło. Można już składać wnioski o pieniądze na wymianę pieca
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 1 raz 1

  Inne kraje europejskie dobrze rozumieją, że czysta energia to gaz + atom. OZE jako uzupełnienie. Tyle że realistycznie tani gaz i atom oferuje tylko Rosja, a tu nasz kochany POPiS ma inne priorytety...

 • mariusz123xx

  Oceniono 1 raz 1

  A co z kryteriami dochodowymi ? Przecież to jest kpina ! Dwie osoby z najniższą pensją łapią się od razu w najwyższej grupie ? Czemu od kotła gazowego wymaga się klasy A a od węglowego już nie ? Wygląda na "czystą" ale propagandę.

 • adkrawczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Piec 4 klasy na ekogroszek= 5000 zł Piec 5 klasy ten z dopłatą na ekogroszek = 8000 zł teraz wiecie po co są te dopłaty. Czym piece się różnią? ano tym że ten piątej nie ma dodatkowego rusztu do spalania innych rodzajów paliw niż ekogroszek.

 • fajny_zajety

  Oceniono 1 raz 1

  Jakiekolwiek lokalne programy klimatyczne nie mają sensu bez globalnego działania. Największym problemem naszych czasów jest stały wzrost liczby ludności. Przed 1800 r było nas poniżej miliarda teraz nas jest 7 miliardów, a w 2100 będzie nas 11 miliardów na ziemi. Każdy potrzebuje sie ogrzać, najść, napić produkować dziennie ok 2 kg śmieci, zanieczyszczamy wodę latamy samochodami i zużywamy w ciągu życia tysiące kg naturalnych zasobów. Europejczyków jest tylko 500 milionów ,a reszta świata ma głęboko w poważaniu ekologię...

 • nawasaqi

  Oceniono 1 raz 1

  Tak już widzę jak najmniej zarabiający wyłożą 15tys-30tys na wymianę pieca po to by potem po pół roku dostać zwrot hahahaha
  Oni patrzą by kupić po jak najniższej cenie opał a nie czy wymienić piec i zrobić termo bo skąd mają wyłożyć na to kasę....

 • Oceniono 3 razy 1

  Czytam nagłówek, mówię nie wierzę! Czytam jeszcze raz i rzeczywiście nie o to "czyste powietrze" chodziło...

 • kamila3345

  0

  No i git. Powolutku ale w dobrą stronę. Najpierw styropiany i okna PCV, potem piec na pellety lub pompa, na koniec rekuperacja i solary.

 • 0

  Spokojnie spór o świeże powietrze na pewno rozstrzygnie planowane do powołania nowe Ministerstwo pieców i świeżego powietrza

 • darkstone35

  0

  Oczywiście jak tylko się zarabia trochę lepiej, jak klasa średnia, z dotacji już są nici.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX