ZUS nie odpuszcza nauczycielom. Wszczął kontrole ich zwolnień lekarskich

Wszczęto 3 tys. kontroli dot. zwolnień lekarskich nauczycieli. Wzmożone kontrole ZUS wynikają z doniesień o wykorzystywaniu L4 w ramach tzw. protestu chorobowego. To rezultat wciąż napiętej relacji między środowiskiem nauczycielskim a Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Co roku w Polsce prowadzonych jest od 500 do 600 tys. kontroli ZUS. Nieprawidłowości są stwierdzane w ok. 5-6 proc. kontrolowanych przypadków.

L4 jako protest

Wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w celu innym niż wyzdrowienie wiąże się z ryzykiem cofnięcia wypłaty świadczenia chorobowego lub zwrotem pieniędzy przez przebywającego na zwolnieniu, jeśli te zostały już wypłacone. ZUS wszczął właśnie 3 tys. kontroli, aby sprawdzić nauczycieli przebywających na zwolnieniu lekarskim w związku z podejrzeniem o tzw. protest chorobowy.

Zgodnie z zaleceniami to przede wszystkim pracodawcy powinni czuwać nad tym, by pracownicy prawidłowo korzystali ze zwolnienia lekarskiego. Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników mają możliwość prowadzenia kontroli zwolnień. Jeśli sobie nie radzą, mogą skierować wniosek do ZUS.

Tylko 100 kontroli wszczęto z inicjatywy samych pracodawców, czyli dyrektorów szkół

- wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Brak porozumienia

Postulaty nauczycieli są dobrze znane. ZNP żąda podwyżek rzędu 1000 zł w porównaniu do kwoty podstawowej w 2018 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie spełniło jak dotąd tych roszczeń. Ostatnie rozmowy MEN z nauczycielami nie przyniosły pozytywnych skutków. Do postulatów ZNP dot. płacy zasadniczej dołączyło też Forum Związków Zawodowych.

Rozmowy z minister Anną Zalewską zakończyły się fiaskiem, dlatego zdecydowaliśmy, że też wchodzimy w spór zbiorowy, który najpewniej zakończy się strajkiem generalnym i wstrzymaniem od pracy

- powiedział "Wyborczej" Sławomir Wittkowicz, prezes Forum Związków Zawodowych.

Więcej o:
Komentarze (195)
ZUS nie odpuszcza nauczycielom. Chce skontrolować ich zwolnienia lekarskie. "Belferska grypa" pod lupą urzędników
Zaloguj się
 • hanzal

  Oceniono 37 razy 33

  Słabi dla silnych ale okazują siłę słabym. Gardzę taką instytucją, gdzie byliście gdy 30 tyś policjantów było na L4. Prawo jest równe dla wszystkich.

 • stachud

  Oceniono 34 razy 28

  Magisterkę z TK skontrolowali jak poszła na L4?

 • lokad

  Oceniono 45 razy 21

  Murem za nauczycielami! Ten zawód został zgnojony, a nauczyciele zaszczuci. To się odbija na jakości edukacji i prędzej czy później odczujemy to wszyscy.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 21 razy 17

  Wolfgangową też pociągną za lewe zwolnienie na posiedzenie Trybunału.

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 24 razy 16

  "Co roku w Polsce prowadzonych jest od 500 do 600 tys. kontroli ZUS. Nieprawidłowości są stwierdzane w ok. 5-6 proc. kontrolowanych przypadków."

  Czy czasem te wszystkie kontrole nie są droższe niż dodatkowe pieniądze z tych 6%?

 • rattus-rattus

  Oceniono 15 razy 13

  Co za gó...ane państwo.
  Mam gdzieś protest nauczycieli, ale prześladowanie słabszej grupy zawodowej za te same działania, za które nagrodzono policję jest sku...syństwem do kwadratu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX