Ziemniaki mocno zdrożały. GUS: ceny w skupie w górę o 75 proc. Ekonomista podaje powody

Pod koniec ubiegłego roku wyraźnie wzrosły ceny skupu niektórych produktów rolnych - podaje GUS. Najmocniej zdrożały ziemniaki - w porównaniu z poprzednim rokiem aż o 75 proc. Mocno wzrosły też ceny na targowiskach. Skąd ten skok?
Zobacz wideo

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport z cenami towarów rolnych w grudniu. Podzielił je na dwie kategorie: ceny skupu oraz ceny uzyskiwane na targowiskach (z wyłączeniem VAT). Z zestawienia wynika, że w poprzednim miesiącu wzrosły ceny większości produktów rolnych. Szczególnie mocno zdrożały ziemniaki.

Ceny ziemniaków w górę

Zgodnie z raportem GUS, cena 100 kg ziemniaków w skupie wynosiła w grudniu 52,74 zł. Jeszcze miesiąc wcześniej było to 35,94 zł, co oznacza wzrost o 46,7 proc. W ujęciu rocznym, czyli w porównaniu z grudniem poprzedniego, 2017 roku, ziemniaki w skupie podrożały o 75,2 proc.

Także ceny uzyskiwane przez rolników na targowiskach były wyraźnie wyższe. Za 100 kg ziemniaków jadalnych trzeba było zapłacić prawie 117 zł. To o 7,5 proc. więcej niż w listopadzie i o blisko 36 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dlaczego ziemniaki drożeją?

Jak wyjaśnia Jakup Olipra, ekonomista banku Credit Agricole, ziemniaków jest po prostu mniej. Z powodu suszy zbiory w ubiegłym roku były o około 18 proc. niższe niż w 2017 roku. "Znaczące straty produkcyjne wystąpiły również wśród pozostałych kluczowych unijnych producentów ziemniaków, w szczególności w Niemczech, co utrudnia skompensowanie niższej krajowej produkcji zwiększonym importem, dodatkowo podbijając wzrost cen" - tłumaczy ekspert.

Zresztą nie tylko ziemniaki podrożały. Ceny zbóż: owsa, kukurydzy, pszenżyta, żyta, pszenicy oraz jęczmienia w skupie poszły w górę o ponad 20 proc. - także przez suszę. GUS odnotował też spadki. Staniało mleko i trzoda chlewna.

Co to oznacza?

Według ekonomisty Credit Agricole, dane te oznaczają, że żywność w tym roku będzie drożeć w nieco szybszym tempie niż w ubiegłym, czyli o 2,7 proc. w porównaniu z 2,6 proc. To prognozy dotyczące całego roku. Średnioroczna inflacja ogółem według GUS wyniosła w 2018 roku 1,6 proc.

Więcej o: