Polski wiceminister z wizytą w Iranie. Podjęto rozmowy o konferencji bliskowschodniej

Wiceszef polskiej dyplomacji Maciej Lang spotkał się w Teheranie z Sejedem Abbasem Arakczim. Rozmowa dot. organizowanej w lutym przez Polskę i USA konferencji, poświęconej budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.
Zobacz wideo

Polskie MSZ podało, że "wiceministrowie omówili cele i oczekiwania wobec tego wydarzenia".

Próba dialogu

Podczas wizyty w stolicy Iranu Maciej Lang złożył też wieniec na Cmentarzu Polskim w Teheranie. Jest to historyczne miejsce, gdzie są pochowani wychodźcy polscy z ZSRR, którzy opuścili Związek Radziecki w trakcie tzw. ewakuacji armii Andersa wiosną 1942 r.

Pomoc, której Iran udzielił przybyłym z ZSRR Polakom w okresie II wojny światowej, stanowi wyjątkowy rozdział w naszej wspólnej historii. Polska nigdy nie zapomni o tym wzruszającym akcie współczucia i wsparcia dla jej obywateli, okrutnie doświadczonych przez wojnę

- powiedział wiceminister Maciej Lang podczas wizyty w Teheranie.

Trudny kontekst

Przed dzisiejszymi rozmowami w Teheranie ostatnie tego typu spotkanie miało miejsce w Warszawie w listopadzie 2018 r. Konsultacje służą wymianie poglądów na temat relacji dwustronnych oraz problemów globalnych. Głównym tematem dzisiejszego spotkania były trudności dyplomatyczne na linii Warszawa-Teheran. Rząd i media irańskie skrytykowały w ostatnim czasie udział Polski w organizowanej przez USA konferencji bliskowschodniej. Polska ma być gospodarzem tego międzynarodowego spotkania, które odbędzie się w dniach 13-14 lutego. Kontekstem krytyki jest kryzys irańsko-amerykański, będący wynikiem zerwania przez USA paktu atomowego i przywrócenia wobec Iranu sankcji gospodarczych.

Więcej o: