Brytyjski przewoźnik zmienia flagi na cypryjskie. Wszystko przez brexit

Brytyjski przewoźnik frachtowy P&O dokona zmiany bandery statków zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii na cypryjską. Firma boi się zmian podatkowych.
Zobacz wideo

Firma P&O oświadczyła, że ponownie zgłosiła do rejestru na Cyprze dwa ze swoich brytyjskich statków, które kursują do Francji.

Widmo brexitu

Właściciel firmy ma nadzieję na szybką zmianę bandery. Chce zdążyć przed wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, by zachować umowy podatkowe.

Zmiana oflagowania wiąże się przede wszystkim z chęcią zachowania umów dot. podatku tonażowego i jego finansowych skutków. Najkorzystniejsze dla P&O będzie, jeśli frachtowce pozostaną pod banderą państwa członkowskiego UE.

Ze względów operacyjnych i księgowych doszliśmy do wniosku, że najlepszym sposobem działania jest zmiana brytyjskiej bandery wszystkich statków na banderę Cypru

- skomentował rzecznik firmy P&O.

Wielka Brytania formalnie ma opuścić UE 29 marca. Nadal są obawy związane z tzw. twardym brexitem, bo brytyjscy posłowie odrzucili umowę wynegocjowaną przez Theresę May z Brukselą. W poniedziałek premier przedstawiała nowy plan w Izbie Gmin. Głosowanie nad nim zaplanowano na 29 stycznia.

Więcej o: