Orlen zaskoczył tajemniczą zapowiedzią. Teraz okazało się, że w wchodzi na nowy rynek - na Słowację

Orlen poinformował, że rozpoczyna działalność na Słowacji. Pierwsza stacja rozpocznie ruszy na przełomie marca i kwietnia. Pod szyldem, który Polakom niewiele mówi, ale przez Słowaków jest świetnie znany.
Zobacz wideo

Grupa Orlen poinformowała, że wiosną rozpocznie działalność na rynku słowackim. Pierwsza stacja rozpocznie działanie na przełomie marca i kwietnia br. w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej. 

Polska spółka informację o wejściu na nowy rynek zapowiadała w dość tajemniczy sposób. Wczoraj opublikowała na Twitterze logotyp stylizowany na słowacki. Teraz wiemy już dlaczego.

Sieć na Słowacji będzie funkcjonowała pod marką Benzina. Polskim konsumentom z niczym się nie kojarzy, jednak na słowackim rynku działała przez kilka dekad.  

Na słowacki rynek paliw wchodzimy jako doświadczony, międzynarodowy gracz. Już dziś 20 proc. tamtejszej sprzedaży hurtowej to produkty pochodzące z rafinerii Grupy Orlen. Jest to solidna baza, która pozwala nam na budowanie sprzedaży także w segmencie detalicznym.

powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Postawiliśmy na markę Benzina, cieszącą się rozpoznawalnością wśród 2/3 słowackich kierowców. Jako wieloletni lider rynku czeskiego, posiadający silne i stabilne zaplecze, naszym słowackim klientom możemy zaoferować najwyższej jakości usługi i produkty, zgodne z ich oczekiwaniami. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie zdobyte w kilku krajach, by w perspektywie 2-3 lat dołączyć do grona znaczących graczy na słowackim rynku detalicznym.

- wyjaśnił. 

Na Słowacji funkcjonuje obecnie ok. 900 stacji paliw, z których blisko połowa zarządzana jest przez trzech największych operatorów. 

Na początek 10 obiektów

W pierwszym roku działalności Orlen chce mieć na Słowacji 10 obiektów. Rozwój sieci ma być oparty na współpracy franczyzowej z mniejszymi operatorami stacji paliw lub przejęcia. Inwestycja ma charakter długoterminowy.

Jesteśmy otwarci na przejęcia większych lub mniejszych sieci, zaś małym operatorom stacji oferujemy korzystną współpracę w oparciu o franczyzę. Naturalnie nasze wejście na Słowację poprzedziły liczne analizy i badania konsumenckie, które wskazują, że oczekiwania i zachowania klientów na Słowacji i w Czechach są dość zbliżone.

- wyjaśnił wiceprezes odpowiedzialny za działalność detaliczną grupy Unipetrol Tomasz Wiatrak.

W ostatnich latach słowaccy kierowcy zdecydowanie kierują się jakością paliw i są zainteresowani szerokim asortymentem sprzedaży dodatkowej, w tym posiłków. Mamy sprawdzone rozwiązania w tym zakresie w ramach naszej czeskiej sieci stacji Benzina i zamierzamy je zaimplementować również na rynku słowackim.

- dodał. 

Benzina wraca na Słowację po ponad 30 latach

Marka powstała w 1953 roku, jeszcze w Czechosłowacji i zastąpiła pierwotne logo z nazwą Benzinol, stosowaną na stacjach paliw od 1949 roku. Marka Benzinol została przywrócona na Słowacji w 1985 roku. Po 1989 roku Benzina trafiła w prywatne ręce, tymczasowo tracąc prawo do posługiwania się swoją marką na rynku słowackim. Obecnie Benzina wraca na Słowację jako lider rynku czeskiego, na którym prowadzi 406 stacji paliw, z udziałem w sprzedaży paliw na poziomie blisko 25 proc.

Czytaj też: Orlen uruchomi stacje pod szyldem CPN i Petrochemia Płock. Z sentymentu? Nie tylko

Benzina funkcjonuje w ramach Grupy Unipetrol, prowadząc największą sieć stacji paliw w Republice Czeskiej. To tradycyjna, a zarazem nowoczesna marka, charakteryzująca się wysokiej jakości paliwami i usługami dla klientów. Oprócz paliw Efecta o właściwościach czyszczących Benzina oferuje również paliwa premium Verva, a także szeroki asortyment gastronomiczny w koncepcie Stop Cafe. Od października 2018 r. za paliwo na stacjach Benzina można zapłacić przy dystrybutorze, używając aplikacji mobilnej Benzina Payments. Sieć oferuje także możliwość szybkiego ładowania aut elektrycznych. Z tej usługi mogą korzystać kierowcy zatrzymujący się na stacjach Benziny w Rousínovie przy autostradzie D1, Ostrava-Zábreh, Pilsen-Borská pole oraz Hradec nad Świtawą koło powstającej autostrady D35  - czytamy w komunikacie spółki.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Rynek słowacki jest kolejnym po polskim, czeskim, niemieckim i litewskim, na którym pojawią się stacje Grupy Orlen, podała spółka. 

Więcej o: