NASA po raz pierwszy zmieni tor asteroidy. Akcję rodem z kina s-f zaplanowano na 2020 r.

Amerykańska agencja kosmiczna planuje po raz pierwszy usunąć asteroidę z jej orbity. Chce dokonać tego z użyciem statku kosmicznego DART w 2020 r.
Zobacz wideo

Didymoon to księżycowa asteroida o wysokości ok. 150 m, będąca mniejszym elementem podwójnej planetoidy Didymos, odkrytej w 1996 r. w ramach programu Spacewatch.

Kosmiczny nokaut

Większy element "Bliźniąt" (gr. dydimos) to obiekt o średnicy ok. 800 m. Didymos jest planetoidą zaliczaną do bliskich Ziemi i potencjalnie niebezpiecznych. Sonda DART będzie pierwszą próbą NASA demonstrującą tzw. technikę uderzenia kinetycznego. To działanie ma przesunąć zmienić orbitę obiektu Didymoon na tyle, by nie dopuścić w przyszłości do potencjalnego zderzenia z naszą planetą.

Sonda kamikaze

DART ma być testem obronnym jednej z technologii zapobiegania uderzeniu Ziemi. Aby sonda osiągnęła efekt kinetyczny, NASA celowo rozbije ją o asteroidę z prędkością ok. 6 km/s. Kolizja ma też zmienić prędkość księżyca na swojej orbicie wokół głównego ciała o ułamek 1 proc. To ma wystarczyć, by zmierzyły go teleskopy na Ziemi. Statek kosmiczny DART zostanie uruchomiony między grudniem 2020 r. a majem 2021 r.

Więcej o: