NASA po raz pierwszy zmieni tor asteroidy. Akcję rodem z kina s-f zaplanowano na 2020 r.

Amerykańska agencja kosmiczna planuje po raz pierwszy usunąć asteroidę z jej orbity. Chce dokonać tego z użyciem statku kosmicznego DART w 2020 r.

Didymoon to księżycowa asteroida o wysokości ok. 150 m, będąca mniejszym elementem podwójnej planetoidy Didymos, odkrytej w 1996 r. w ramach programu Spacewatch.

Kosmiczny nokaut

Większy element "Bliźniąt" (gr. dydimos) to obiekt o średnicy ok. 800 m. Didymos jest planetoidą zaliczaną do bliskich Ziemi i potencjalnie niebezpiecznych. Sonda DART będzie pierwszą próbą NASA demonstrującą tzw. technikę uderzenia kinetycznego. To działanie ma przesunąć zmienić orbitę obiektu Didymoon na tyle, by nie dopuścić w przyszłości do potencjalnego zderzenia z naszą planetą.

Sonda kamikaze

DART ma być testem obronnym jednej z technologii zapobiegania uderzeniu Ziemi. Aby sonda osiągnęła efekt kinetyczny, NASA celowo rozbije ją o asteroidę z prędkością ok. 6 km/s. Kolizja ma też zmienić prędkość księżyca na swojej orbicie wokół głównego ciała o ułamek 1 proc. To ma wystarczyć, by zmierzyły go teleskopy na Ziemi. Statek kosmiczny DART zostanie uruchomiony między grudniem 2020 r. a majem 2021 r.

Więcej o:
Komentarze (48)
NASA po raz pierwszy zmieni tor asteroidy. Akcję rodem z kina s-f zaplanowano na 2020 r.
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 14 razy 14

  Żeby tylko nie stało się odwrotnie.

 • tytus.k

  Oceniono 15 razy 13

  "Usunąc asteroidę z jej orbity"? Co to jest "usuwanie z orbity"? Czy nie chodzi raczej o niewielką zmianę orbity obiektu? Dlaczego asteroida ma "wysokość"? Czym się różni "wysokość" asteroidy od jej "szerokości"?

 • m.godwin

  Oceniono 15 razy 7

  Co tam taka mała asteroida - u nas dwóch takich ukradło Księżyc.

 • bmarten

  Oceniono 21 razy 5

  Bardzo proszę nie wypisywać jakichś kosmicznych bajek. Pismo święte już dawno ustaliło, że Ziemia jest centrum wszechświata, który został stworzony w ciągu 7 dni, a na początku było słowo. "I to by było na tyle" - jak mawiał wielki nieodżałowany kpiarz "profesor mniemanologii stosowanej" Jan Tadeusz Stanisławski.

 • wiechuc

  Oceniono 7 razy 3

  I co na to nasi biskupi się pytam?

 • justas32

  Oceniono 15 razy 3

  Czy zmienianie toru lotu asteroidy nie jest czasem ingerencją w wolę Boga, który chce żeby ona właśnie tam leciała ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX